tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

50 Florida Jr. Players to Compete at 65th Orange Bowl Tennis

November 22, 2011 01:58 PM
federer orange bowl
1998 Orange Bowl winner
Roger Federer
Hoping to follow in the footsteps of famous former Florida-resident champions Chris Evert (1969-70), Mary Joe Fernandez (1986), Jim Courier (1987) and Andy Roddick (1999), 50 Florida juniors (15 main draw, 35 qualifying) will compete for Boys' and Girls' 18s and 16s titles at the 65th Orange Bowl International Tennis Championships, which begins Monday, Dec. 5, 2011 at the Frank Veltri Tennis Center in Plantation, Fla.

The event will be contested on clay for the first time since 1998. The qualifying draw will take place beginning Friday, Dec. 2.

The fields include Florida competitors from Aventura, Bradenton, Boca Raton, Doral, Ft. Lauderdale, Hallandale Beach, Key Largo, Lighthouse Point, Miami, Miami Beach, Miramar, Orlando, Palm City, Palmetto Bay, Pembroke Pines, Pinecrest, Plantation, Pompano Beach, Ponte Vedra Beach, Sarasota, Surfside, Tallahassee, Tamarac, Weston, and Windermere.

See below for the complete list of Florida competitors.

"The Orange Bowl provides our top junior players a chance to play world-class competition right here in the U.S. in one of the marquee junior tournaments in the world," said Tournament Director Lew Brewer, who also serves as director of Junior Competition, USTA Player Development.  "Moving the event back to its claycourt roots will help the development of our players, helping them to improve court awareness and movement while facing some of the world's top junior tennis players."

The Boys' 18s field is led by 2011 French Open boys' runner-up Dominic Thiem of Austria. The field also includes Britons Liam Broady, who reached the boys' singles final at Wimbledon, and Kyle Edmund, who reached the boys' semifinals at the US Open.

Mitchell Krueger of Aledo, Texas, and Alexios Halebian of Glendale, Calif., will lead the American contingent. Krueger reached the boys' quarterfinals at the 2011 Australian Open and reached the boys' doubles final at the 2011 French Open. Halebian, who trains full-time at the USTA Training Center-Headquarters in Boca Raton, Fla., won the 2011 USTA Boys' 18s National Clay Court Championships and reached the boys' 18s semifinals at the 2010 Orange Bowl.

The Girls' 18s field is led by Eugenie Bouchard of Canada, currently No. 5 in the ITF World Junior Rankings, and No. 10 Indy De Vroome of the Netherlands. Bouchard won the prestigious Copa Gerdau on claycourts in Brazil as well as the girls' doubles title at Wimbledon. De Vroome won the girls' singles title at the AEGON Junior International in Roehampton and reached the girls' semifinals at Wimbledon. 

The American contingent is led by world No. 19 Victoria Duval of Norcross, Ga., who reached the girls' singles quarterfinals at both Wimbledon and the US Open in 2011; world No. 40 Gabrielle Andrews of Pomona, Calif., who won the 2011 USTA Girls' 18s National Clay Court Championships and reached the girls' 18s final at the 2011 Easter Bowl; and Taylor Townsend of Stockbridge, Ga., who trains full-time at the USTA Training Center Headquarters in Boca Raton, Fla., and who reached the semifinals at the USTA Pro Circuit $50,000 event in Carson, Calif., in April.

Also seeded is Alexandra Kiick of Plantation, Fla., the daughter of former Miami Dolphins running back Jim Kiick, who won the girls' 16s title at the 2010 Orange Bowl, and captured her first professional title in 2011 on clay courts at the USTA Pro Circuit $10,000 event in Amelia Island, Fla.
 
Founded by Eddie Herr in 1947, the Orange Bowl quickly became one of the premier international junior events in the world, and an annual showcase for the global scope of the game. Players from more than 50 countries have competed in the tournament, and champions have emerged from 24 different nations. A number of Orange Bowl champions have used the occasion to announce plans to turn professional. 

In 1998, the event moved from the clay courts at Flamingo Park in Miami Beach to the hardcourts of its previous location at the Crandon Park Tennis Center in Key Biscayne. 16-time Grand Slam champion Roger Federer and 2008 women's singles Olympic gold medalist Elena Dementieva were the first 18s champions at this event on hard courts. 

Other past winners of the Orange Bowl 18-and-under singles titles include: Chris Evert (1969, 1970), Bjorn Borg (1972), John McEnroe (1976), Ivan Lendl (1977), Gabriela Sabatini (1984), Mary Joe Fernandez (1986), Jim Courier (1987), Roger Federer (1998) and Anna Kournikova (1995). Andy Roddick (1999), Vera Zvonareva (2000, 2001), Marcos Baghdatis (2003) and Nicole Vaidisova (2003) all won the event on hardcourts.

Florida competitors:

U.S. GIRLS' 18S ENTRIES -- MAIN DRAW
Jennifer BRADY, Boca Raton, Fla.
Samantha CRAWFORD, Tamarac, Fla.
Alexandra KIICK, Plantation, Fla.
Kelsey LAURENTE, Miramar, Fla.
Stephanie NAUTA, Bradenton, Fla.
Chalena SCHOLL, Pompano Beach, Fla.

U.S. GIRLS' 18S ENTRIES -- QUALIFYING DRAW
Lynn CHI, Weston, Fla.
Nadia ECHEVERRIA ALAM, Doral, Fla.
Denise STARR, Boca Raton, Fla.
Sachia VICKERY, Miramar, Fla.

U.S. BOYS' 18S ENTRIES -- MAIN DRAW
William KWOK, Bradenton, Fla.

U.S. BOYS' 18S ENTRIES -- QUALIFYING DRAW
Daniel KHANIN, Bradenton, Fla.
Robert LIVI, Miramar, Fla.
Michael RINALDI, Palm City, Fla.
Ognjen SAMARDZIC, Bradenton, Fla.
Daniel SHEBSHAYEVICH, Tamarac, Fla.
Ryan SMITH, Weston, Fla.
Trey STROBEL, Bradenton, Fla.

U.S. GIRLS' 16S ENTRIES -- MAIN DRAW
Josie KUHLMAN, Ponte Vedra Beach, Fla.
Rasheeda MCADOO, Palmetto Bay, Fla.
Alexandra MOROZOVA, Boca Raton, Fla.
Johnnise RENAUD, North Miami, Fla.
Alanna WOLFF, Boca Raton, Fla.

U.S. GIRLS' 16S ENTRIES -- QUALIFYING DRAW
Bennett DUNN, Plantation, Fla.
Savannah DURKIN, Miramar, Fla.
Alexandra MILLER-KRASILNIKOV, Boca Raton, Fla.
Julia O'LOUGHLIN, Lighthouse Point, Fla.
Anna WIERDA, Key Largo, Fla.

U.S. BOYS' 16S ENTRIES -- MAIN DRAW
Stefan KOZLOV, Pembroke Pines, Fla.
Carter LIN, Bradenton, Fla.
Elio LIVI, Miramar, Fla.

U.S. BOYS' 16S ENTRIES -- QUALIFYING DRAW
Tate ALLWARDT, Boca Raton, Fla.
Bryce ARVON, Aventura, Fla.
Sebastian BELTRAME, Windermere, Fla.
Shaun BERMAN, Miami, Fla.
Justin BUTSCH, Miami Beach, Fla.
Nile CLARK, Ft. Lauderdale, Fla.
Matthew CRAVINHOS, Boca Raton, Fla.
David CRISOVAN, Hallandale Beach, Fla.
Alexandru GOZUN, Sarasota, Fla.
Brian GRANOFF, Pinecrest, Fla.
Christian LANGMO, Boca Raton, Fla.
Jeffrey MACKENZIE, Surfside, Fla.
Tommy MYLNIKOV, Bradenton, Fla.
Baker NEWMAN, Miami, Fla.
Chase PEREZ-BLANCO, Miami, Fla.
Javier RESTREPO, Miami, Fla.
Arjun WATANE, Orlando, Fla.
Terrance WHITEHURST, Tallahassee, Fla.
Terrell WHITEHURST, Tallahassee, Fla.

For full draws and further information go to https://tennislink.usta.com/Tournaments/TournamentHome/Tournament.aspx?T=116755.

 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close