tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Nefedova Leads Florida Jr. Winners at National Clay Courts

July 28, 2009 07:00 AM

Palm Harbor's Anastasia Nefedova

Florida juniors took home national singles and doubles crowns last weekend during the National Clay Court Championships events in Memphis, Tenn., at the USTA Girls' 18s National Clay Court Championships; in Virginia Beach, Va., at the USTA Girls' 16s National Clay Court Championships; in Greensboro, N.C., at the USTA Boys' 12s National Clay Court Championships; and at Boca Raton, Fla., for the USTA Girls' 12s National Clay Court Championships.

No. 2 seed Anastasia Nefedova of Palm Harbor captured the singles title at the Girls' 12 championships, defeating unseeded Maria Shishina of Bradenton in the all-Florida final. No. 16 seeds Kellyn Abbanat of Parkland and Ashley Bongart of Bradenton were runners-up in the Girls' 12 doubles final, while Weston's Tai Martin finished fourth with her partner from Pennsylvania.

"We had already come so far and showed how badly that we wanted to win," the 12-year-old Abbanat told the Miami Herald. "But we felt whatever happens, happens. We went out there and fought to the end."

St. Petersburg' Danielle Collins reached the singles consolation final of the Girls' 18 Clay Court Championships, falling in three sets to Indianapolis' Emina Bektas.
 
Breaunna Addison of Boca Raton also reached a consolation final of the Girls' 16 Clay Court Championships, likewise falling in three sets to Indianapolis' Brooke Austin. Lindsay Graff of Ft. Lauderdale and Nicole Robinson of West Palm Beach captured the Girls' 16 doubles title, easing through the final 6-3, 6-2.

Here are the results from the four Clay Court Championships sites:

USTA Girls' 18s National Clay Court Championships
July 19-26
Memphis, Tenn.

Singles Final: Krista Hardebeck, Santa Ana, Calif., d. (17) Gabriella De Simone, Rancho Santa Fe, Calif., 6-2, 6-3
Singles 3rd/4th Playoff: (2) Ellen Tsay, Pleasanton, Calif., d. (17) Nida Hamilton, Oak Brook, Ill., 3-6, 6-3, 6-1
Singles Consolation Final: (8) Emina Bektas, Indianapolis, Ind., d. (4) Danielle Collins, St. Petersburg, Fla., 6-4, 2-6, 6-4

Doubles Final: Kayla Duncan, Winston Salem, N.C., and Allison Falkin, Roswell, Ga., d. (2) Whitney Kay, Alpharetta, Ga., and Ellen Tsay, Pleasanton, Calif., 4-6, 6-4, 6-3.
Doubles 3rd/4th Playoff: (4) Brett Ellen Keeler, Bee Cave, Tex., and Sarah Lee, Los Angeles, Calif. d. Kate Fuller, Suwanee, Ga., and Britney Sanders, Ontario, Calif., 4-6, 6-4, 6-3  

USTA Girls' 16s National Clay Court Championships
July 19-26
Virginia Beach, Va.


Singles Final: (2) Kyle McPhillips, Willoughby, Ohio, d. (3) Ashley Dai, Temple City, Calif., 6-2, 6-2
Singles 3rd/4th Playoff: (10) Skylar Morton, Bethesda, Md., d. (17) Amanda Lin, West Chester, Ohio, 6-7(3), 7-5, 7-6(4)
Singles Consolation Final: Brooke Austin, Indianapolis, Ind., d. (17) Breaunna Addison, Boca Raton, Fla., 4-6, 6-3, 6-3

Doubles Final: Lindsay Graff, Ft. Lauderdale, Fla., and Nicole Robinson, West Palm Beach, Fla., d. Fabiola Chaillo, Falls Church, Va., and Spencer Liang, Potomac, Md., 6-3, 6-2.
Doubles 3rd/4th Playoff: Jessica Northcutt, Duluth, Ga., and Kendal Woodard, Stockbridge, Ga., d. (4) Molly O'Koniewski, Hilton Head Island, SC, and Kaitlin Ray, Little Rock, Ark., 4-6, 6-4, 6-2

USTA Boys' 12s National Clay Court Championships
July 19-26
Greensboro, N.C.

Singles Final: (1) Tommy Paul, Greenville, N.C., d. (17) Eduardo Nava, Woodland Hills, Calif., 6-3, 6-4
Singles 3rd/4th Playoff: Francis Tiafoe, College Park, Md., d. Henrik Wiersholm, Kirkland, Wa., 6-4, 6-1
Singles Consolation Final: (2) David Liu, Omaha, Neb., d. Yancy Dennis, Reisterstown, Md., 6-4, 6-4   

Doubles Final: (1) Tommy Paul, Greenville, N.C., and Henrik Wiersholm, Kirkland, Wash., d. (6) Ryan Dickerson, Marlton, NJ, and Kevin Lam, Galloway, NJ, 6-4, 6-1
Doubles 3rd/4th Playoff: (3) David Beasley, Greenwood, Ind., and Sameer Kumar, Carmel, Ind., d. (4) Asher Hirsch, Cincinnati, Ohio, and David Liu, Omaha, Neb., 4-6, 6-0, 7-5

USTA Girls' 12s National Clay Court Championships
July 19-26
Boca Raton, Fla.

Singles Final: (2) Anastasia Nefedova, Palm Harbor, Fla., d. Maria Shishkina, Bradenton, Fla., 6-7(2), 6-2, 6-4
Singles 3rd/4th Playoff: (3) Kenadi Hance, Torrance, Calif., d. (4) Nicole Frenkel, Winchester, Ma., 6-3, 6-4

Doubles: (1) Andie Daniell, Douglasville, Ga., and Kenadi Hance, Torrence, Calif., d. (16) Kellyn Abbanat, Parkland, Fla., and Ashley Bongart, Bradenton, Fla., 6-2, 6-1
Doubles 3rd/4th Playoff: (4) Isabella Heidenreich, Napa, Calif., and Karina Traxler, Rockwall, Tex., d. (9) Bridget Forster, Lebabnon, Penn., and Tai Martin, Weston, Fla., 6-4, 6-4

 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close