tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Jacksonville, Miami/Dade Lead USTA Florida Regional League Winners

July 13, 2009 07:00 AM

Central Region Women's 4.0 winners
the Ft. Gatlin Topspin

The opening weekend of USTA League Adults Regional Championships was contested on July 10-12, 2009, at sites in Tallahassee, Boca Raton and Daytona Beach. Winners advanced to the section/state championships, to be held Aug. 7-9, 2009, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

The three sites were the USTA League Northwest Adult Region Championship at Tallahassee (Areas: Pensacola, Emerald Coast, Tallahassee, Jacksonville); USTA League Southeast Adult Region Championship at Boca Raton (Areas: North & South Palm Beach, Broward, North & South Miami); and the USTA League Central Adult Region Championship at Daytona Beach (Areas: Orlando, Polk County, Ocala, Tampa).

Jacksonville took the lead over the July 10-12 weekend with five teams advancing to the section/state championship, followed by four each from Pensacola and Miami/Dade. Ocala and Orlando each advanced three teams.

"We'd also like to give a special thanks to the hosting clubs," said USTA Florida Adult & Senior League Coordinator Dona Garcia. "For the Southeast Regional, the beautiful Boca Pointe County Club in Boca Raton and Tennis Director Angel Rodriguez. For the Northwest Regional, the City of Tallahassee's Forest Meadows Park and Winthrop Park Tennis Center. And of course, the Florida Tennis Center in Daytona Beach." 

The Northwest Regional Player's Party, hosted by the Tallahassee Parks & Recreation and Tallahassee local league coordinators, drew 330 players to the Dorothy B. Oven Park.

The regional championships will conclude on July 17-19, 2009, with the USTA League Northeast Adult Region Championship at Daytona Beach (Areas: Gainesville, Daytona Beach, Brevard & Treasure Coast), and the USTA League Southwest Adult Region Championship at Bonita Springs (Areas: St. Pete/Clearwater, Sarasota, Lee/Charlotte & Naples).

The following are the winning teams advancing to the section/state championships from the July 10-12 regionals:

The Jacksonville Women's 4.0 winners -- left to right, back
row: Lindsey Cribb, Karen Blount, Kara Gist, Grace Walsh,
Alli Cribb; front row: Cindy Vermut, Susie DeMille, Nancy
Apple, Rose Caven, Janice Copely

USTA FLORIDA Northwest Regional Adult Championship

Men’s 4.5 -- Jacksonville (Selva Marina) -- Craig Walker, Jeff Short, James Porterfield, Joshua Vissman (captain), Brett Glidewell, Charles Christie, William Gist, Chad Perce, William Bell, Evan Garfinkle, Raymond Magley, John O'Neill, Kurt Cetin, David Williams, Barry Curley

Women’s 4.5 – Jacksonville (Glen Kernan) -- Cynthia McGehee (captain), Rebecca Sejeck, Nancy Tillman, Donna Kamke, Heaju Lee, Krista Braeuning, Marylou Dankelman, Kimberly Crowell, Linda Blake, Tracy Smythe, Jennifer Morrison, Lisa Domaradzki, Patricia Livesay, Sandy Mills, Janet Wells

Men’s 4.0 – Pensacola -- Calvin Moore, Austin Shaw, Nick King, Terry Thrash, Brad Davis, David Price, Shane Russell (captain), Bradley Price, Christopher Brown, Holger Schneidt (co-captain), Matthew James Nalley, Ron Busbee, Paul Einhart, Pete Gilroy

Women’s 4.0 – Jacksonville (San Jose) -- Julia Beatty, Karla Liguori, Annie Benedetto, Rose Caven (captain), Aimee Powell, Corinne Turnbull, Nancy Apple, Janice Copley, Grace Walsh, Karen Danese, Karen Taylor Blount, Ali Cribb, Susie Demille, Cindy Vermut, Kara Gist, Lindsey Cribb

Men’s 3.5 – Jacksonville (Eagle Harbor) -- John Martin Hunczak (co-captain), James Allen Osborne, Brent Burkstrand, Gregory Sapp, Jose Feliciano, Robert Feliciano, Brad Robinson, John Stofan (captain), Steve Maier, Kevin Lee Beall, Clark Nesbitt, Edward Harter, Shea Shimasaki, Steven Boone, Mark Reddinger

Women’s 3.5 – Pensacola (Shoreline) -- Melinda Hinkson, Jureda Lambert, Veta Lynn Head, Theresa Marie Smith, Brenda Harris, Molly Lang, Pam Hasell, Dana Williams, Tabatha Nicole Rasch (captain), Truli Hartley, Linda Register, Christy Shane, Lani Thien Spann, Camilla Zarzaur, Tina Horton

Men’s 3.0 – Pensacola -- Tim Floyd (captain), Patrick Saden, Wade Jeffrey Wilson, Brent Scott, Michael Andrew Ellis, Rodger Lowery, Robert Patterson, Thomas Walsh, John Frank, Damon Norris, Rex Jones, Robert Timby, Robert Charles Krasnosky, Ti McConnell

Women’s 3.0 – Pensacola (PAC) -- Linda Childers (captain), Perry Elizabeth Benton, Barb Erbach, Josette Goyins, Jena Wise, Natalie Jordan, C. Mientje Green, Lindsley Brooks Bell, Kathleen Keane, Marina Agadzi, Traci Mason, Martha Koontz, Ingrid Hewette, Lynne Fecko, Sarah Michael, Rose Townsend, Michelle Beare, Kathy Bleau Justice

Women’s 2.5 – Jacksonville (San Jose) -- Elizabeth Basney Seeker (captain), Linda Walter, Amber Redden, Heidi Curtis, Julie Edwards, Patricia Lamell, Rebecca Ciric, Lori Lunitz, Julie Pyburn

USTA FLORIDA Central Regional Adult Championship Regional

Men’s 4.5 -- Tampa (Tampa Champions Cheval) -- Michael Teixeira, Yarek Orsini, Richard Larcomb, Barney Bailey, Jeff Wakefield, Jacob Neimeyer, Albert Alhadeff, Mark Curran, Hector Arroyo, Curtis Alliston, Stuart Sierra, Selim Mansouri, William Rogers, Chris Thomas, Robert Ong, Mike Hooper

Men’s 4.0 – Ocala -- John Fannon (captain), Kaywan Afkhamie, Larry Bush, John Sperling, Morgan Evans, Chris Wollett, James Duke, Thiroshan Chetty, Mark Raney, Doug Weaver, Jack McGhee, Leif Shuman, Riley Buchanan, John Nardandrea

Women’s 4.0 – Ft. Gatlin (Topspin) -- Jodi Krinker, Viola Gillion, Robbi Mermel, Carolyn Wachs, Kim Raab, Joy McCoach, Jaye Silvers, Juliane Cipollone, Elena Escamilla, Audrey White (captain), Christine Alfert, Marietta Bolatete, Valerie Cockerell, Ginny Lawro, Shelly Licorish, Janet Montville, Rochelle Tomooka

Men’s 3.5 – Orlando (Sanlando Park) -- Tim Nichols, Thomas Condo, Don Brewer, Kirk Searls, Janusz Pytel, Bill Prendergast, Lawrence Brown, Synod Boyd, Jerry Cutchens, Steve Mohl (captain), Paul Ricci, Brian Durr, Andy Jablonski, Mark Koivu, Cameron Ricci

Women’s 3.5 – Orlando (Eastwood Eastside Hotties) -- Christina Hall, Caroline Croft, Michele Guimond, Diane Giordano (captain), Elizabeth Gorman, Lisa Kent Meyer, Tonia Rebecca Flores Mann, Cathy Forbeck, Dawn Young, Tammy Gormley (co-captain), Bonnie Kelly, Vanessa Starcher, Patricia Lynn Gordon, Jaye Silvers, Diana Dewine Aspery, Pam Robinson, Brandi Hagli, Heather Odahowski

Men’s 3.0 – Ocala -- Robert Andrew Villella, Hector Maisonet, Christopher Robert Ulbricht, Ken Rowley, Jeff Fusco (captain), Russell Kirk, Roger Chak, Adam Gregory Suess, Tom Goins, John Wheeler, Greg Eatmon, Evan Shofron, Charles Lakatos, Paul Fusco

Women’s 3.0 – Orlando (Avalon Park) -- Jill Renee Meunier (captain), Noel Crystal Price, Alexia Michelle Jowers, Tracy Lynn Canning, Lisa Kent Meyer, Dahianna Florez Teagle, Tracey Turner, Teresa Jane Bethel, Marilu Barroso, Karin Hammond, Celeen Lincoln, Donna Kroskey Faris, Cyndi Vancampen (co-captain), Janet Franklin, Monica Andre, Debbie Anne Haughton

Women’s 2.5 – Ocala -- Courtney Deaton (captain), Sarah Elizabeth Villella, Karen Counts Parko, K.C. Slay, Lori Cluster, Tanya Katzen, Ebony Michelle Evans-Molock, Natalie Ann Thomas-Wall, Jennifer Canganelli Walter

USTA FLORIDA Southeast Regional Adult Championship

Men’s 4.5 -- South Miami/Dade (Salvadore) -- Miguel Correa, Javier Corre, Ulisses Lopez , Alejandro Aller, Daniel Lopez, Steve Keppinger, Jose Luis Zea (captain), Carlos Terrazos, Ricardo Olavoolsen Almeida, Oscar Mas, George Westring, Caesar Stewart, Alexander Romero

Women’s 4.5 – Miami/Dade (Key Rats) -- Sheri Adler, Ingela Svanstrom, Rosa Rigau, Cris Sweeny, Carol Manso, Kelly Mulligan, Rose Haney, Ann Goldman, Claire Lardner, Hilary Landorf, Cheryl Porter (captain), Oyuki Padilla, Corinne Grana, Shireen Alhasawi, Michele Drucker

Men’s 4.0 – Broward -- Andres Stuve (captain), Daniel Harwin, Gary Reif, Rodrigo Jesus Cruz, Jonathan Chong, Luis Valdivieso, Jaime Vaca, Alejandro Salinas, Stephen Tate, Salvador Gomez, Daniel Mork, Juan Pablo Camargo, Enrique Tatoy

Women’s 4.0 – North Palm Beach -- Nancy Ross (captain), Kathy Lancaster, Bunny Whelan, Stacy Lynn Monteith, Dorothy Wasser, Julie Marie Tanner, Laurie Berger, Teresa Hays, Sharon Soderman, Sandy Talluto, Loni Bambino, Nancy Ellis, Wendy Herzog, Annette Chandler

Men’s 3.5 – South Miami/Dade (Royal Palm) – Madhav Sattanathan, Javier Mora, Ricky Warman, Patricio Comparini, Marc Bayard, Alain Romero, Michael Schlesinger (captain), Mark Kass, Richard Wolcott, Raul Moskovitz, Jeffrey Moskovitz, Steven Janoff, Daniel Mulligan

Women’s 3.5 – South Miami (Country Club of Coral Gables) -- Adriana Rodriguez, Belinda Sime, Christina Melendez, Vilma Dailey, Debra Diaz, Maggie Sanchez, Mia Patch, Annie Cristina Hazday, Janet Sanchez, Ana Mato, Claudia Wilkins, Arleene Alvarez, Ana Veloso, Leticia Diaz (captain)

To submit a team photo for this article, e-mail to news @ florida.usta.com

 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close