tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

USTA Florida Senior Mixed Sectional This Weekend

September 30, 2009 07:00 PM

The USTA Florida Senior Mixed League Section Championship will take place this weekend, Oct. 2-4, 2009, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Winners in each division will advance to the USTA Senior Mixed League National Championships on April 9-11, 2010, at Sanlando Park in Altamonte Springs, Fla.

Here are the teams competing this weekend in Daytona Beach for a national berth:

Mixed 9.0

Harbour Island (Harbour Island Athletic Club, Tampa) -- Felix Tromp, Samuel Biller, Carolyn Franca, Lisa Haidermota, Lisa Balsera, Elizabeth Leigh, Mark Whitwell, David Gottsch, Barbara Soto, Dave Gunn (captain), Gewan D. Maharaj

Sarasota (Longwood Athletic Club) -- Chris Nimptsch, Sandra Nielson, Dan McClure, Lilian Peltz-Petow, Joseph Gratton, Arletha Blackman, Barbara Lancer (captain), Cindy Johnson Bruckman, Egan Adams, Jeff Gartman, Peter Laughlin

Mixed 8.0

St. Pete/Clearwater (Shipwatch Tennis Club, Largo) -- Mickie Gelestor (captain), Gail Pierce, Andris Cakarnis, Todd Whitney, Mike Carrigan, Eddie Earls, Mary Jane Evertz, Victoria Tuller, Deanna Woods

Sarasota (Bath & Racquet Club) -- Henry Lee, Mike Fink, Brian Roberts, Ann Clifford-McGough, Jonny Johnson, Bobbie Burkholder, Kathy Kornhaus, Marilyn Weisenberg (captain), Peter Laughlin, Joyce Hughes, Miki Wieczerzak, Roseanne Orman, Keith Pickle, Matthew Kluding, Carol Lamoureaux

Daytona Beach (Palm Coast Tennis Center) -- Ann Harple, Patrick Hayes, Hirving Ebanks, Jeannine Garnett, Gail Neufeld, James Eppes, Julie R. Claude, Bill Sweeney

Tallahassee -- Paul Dirks, Sandra Stovall, John Derr, Robert Contreras, Carl Weathington, Susan Till, Margaret Stephens (captain), Dale McColskey, Anne Stone, Debra Morris, Henry Swift, William Thompson

Naples (The Naples Tennis Club & Resort) -- John Moulton, Moustafa Moustafa, Sylvia Prewitt, Ricki Levine (captain), Linda Wells, Edward Harbold, Kim Olsen, Patricia Preu, Margaret Bromley, Sherry Jouannet, Richard Prewitt

Gainesville (DB Racquet Club) -- Edward Austin, Michael Aguirre, Manfred Seefried, Sheri Austin, Kathy Bevis, Debbie Neubauer, Dean McCarley (captain), Gerald Bevis, Joy Ann Parker, Kathleen Outman, Brenda Jones Dwyer, Kenneth Shore, Sara Bounds, Cindy Ann Coleman, Paul Robinson

Tampa (Apollo Beach) -- Mary Beth Sultenfuss (captain), William Williams, Kenneth Andersen, Sue Kendall, Peggy Poe, Henry Marshall, Diane Stablein, Jack Vandercook

South Miami/Dade (Crandon Park, Key Biscayne) -- Paula Brown (captain), Michael Amin Pradhan, Ripton Laing, Peter Brown, Leslie Stein, Anders Madsen, Sergio Rotati, Robin Connell, Eleasa Thompson, Mel Gutgsell, Vivian Vila, Annely Hoffmann, Mauricio Morales

Mixed 7.0

Naples (Longshore Lake) -- Grace D. Platt (captain), Freddie Koczera, Patricia Anderson, Irving Kohn, Robert Fritz, Connie Mosbaugh, Jean Obetz, Patricia Fritz, Rita Leone, Owen Obetz, John Papandrea, Joseph Leone

Gainesville (DB Racquet Club) -- Sheri Austin (captain), Bobby Bounds, Norma Banes, Edward Austin, Charlotte Loomis, Clifford Neubauer, Lisette Staal, Lynn Miller, Joe Daudelin, Kathleen Outman, Mark Raudabaugh, James Niles

Pensacola -- Sam Stevinson, Tina Horton, James Honeycutt, Woody Barnes, Jureda Lambert, Brenda Harris, Tim Philpot, Michael Hinkson, Linda Register, Jim Rumpler, Melinda Hinkson

Tampa (Buckhorn Springs Golf & Country Club, Valrico) -- Jay J. Bortner (captain), Jeffrey Wong, Gary Leone, Sam Zamani, Marilynn Madson, Sharon Bortner, Betty Jahnke Assing, Chris Wiley, Sydney Brown, Rick Brown, Audrey Cull

Lee/Charlotte (Paseo, Ft. Myers) -- Ed Murray (captain), Tom Whelan, Kathy Sherman, Kristy Brooks, John Bartz, E. Brockwell, Sonnie Huguenot, Sandra Poliette, Joy McCormack, Chuck Huguenot, Marilyn Ann Brummer, Lance Johnson, Kelly Bishop, Andee Lavigne

Tallahassee -- Susan James (captain), Wanda Peterson, Randy Young, Tim Clancy, Peg Bonyata, Susan Cummings, Richard Garnett, Lydia Cox, Tonie Ray Green, Jim Feiertag

South Miami/Dade (Crandon Park, Key Biscayne) -- Peter Roscia (captain), Vivian Vila, Robert Hopson, Andrea Steinacker, Julie Weaver, Michael Amin Pradhan, James Derosset, Lisa Richardson, Siriporn Burke, Norflett Harris, Marilyn Lesser, Estrella Hamui

Lake-Tennis PALS (Plantation at Leesburg) -- Patricia Bowers, Malcolm Simmonds (captain), Benita Walters, Dixie Long, James Toombs, Eugene Gannon, Irene Mueller, Zoltan Nagy, Claude Robinson

St. Pete/Clearwater (Treasure Bay) -- Bob Coady, Linda Riffe, Catherine Burney, Albert Michael, Dana Vicander, Susan Dunning, Hank Houser, Fred Potekin, Lesley Siemens, Pat Bitonti (captain), Christine Jones, Donald Selenis, Marlene Mokracek, Alan Jones, Donna Dicus, Jonathan Compton, David Bender, Wendy Schuyler, Pamela Stafford, Shig Nakamoto, Luis Ferrey, Nancy Aukeman

Jacksonville-Pace Island (Orange Park) -- Bill Sax, Virginia Paretti, Gina Hale, Carla Ray, Charlie Drewry (co-captain), Melissa Ebener, Nancy Racine, Donald Kelly, Rudy Lacson Ignacio, Edwina Painter, Rosauro Macaraeg (captain), Pamela Bailey, Linda Sladek, Michael Halusek, James Howayeck

Sarasota (Bath & Racquet Club) -- Gerald Bernas, Ginny Klute, Jonny Johnson, Diana McGinty, Matthew Kluding, Ray Rogers, Mary Bernas (captain), Susan Winston, Rose Lachapelle, Carl Buck, Deborah Ford, Paul Lambert, Phyllis Werber, David Stutzman, Matt Ruch, Cathy Stutzman

Daytona Beach (Oceans Racquet Club) -- Jane Jones, Connie Fenchel, Linda Vanis, Jack Ryan, Panos Stroumpis, Henry Cecil Vanhorn, Mary Vencill, George Woodfin, Lisa Winney, Dianne Mary Krupski, Carl Campbell (captain), Phillip Winney

Mixed 6.0

Lee/Charlotte (Ft. Myers Racquet Club) -- Linda Koch, Fred Snyder, Jane Diamond, Sid Grossman, Lynne Birdt, Carol Gassel, Jon McVety (captain), Olavi Kaar, Mary Rose, Donna McVety, Max Liberles, Robert Bachula, Diana Byers, Roosevelt Kerr    

Gainesville (DB Racquet Club) -- John Parker, Mary Beth Fort, Dirck Hinton, Li Lu, Carlos Jauregui, Jackie McCracken, Kathleen Fox (captain), William Wilkerson, John Batlle, Marilyn Eisenberg, Rehae Miller, Jenny Hua Shore, Allan Pither

Daytona Beach (Oceans Racquet Club) -- Joe Friend, Nicholas Rotella, Froukje Mochel, Bernard Barczak, Phillip Winney, Andrea Eheman, Anita Sharpee, Joanne Fenner (captain), Jack Towle, Penny Northcote

Tallahassee -- Terese Combs, Richard Scott Clary, Leeann Feiertag, Marc Taps, Lauren Clary, Kent Spriggs, Tim Clancy, Suzanne Johnson, William Rothas, Nancy Hough, Jim Feiertag (captain), Pamela Wilson





 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close