tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
 
 Facebook_Round  Twitter_round  Youtube_round
 
Instagram_round  Pinterest_round  Google_plus_round
 
USTA_Account_Login
 
Membership_Homepage_Graphic
 
App_Graphic
 
Tenis_Para_Todos
 
Growing_Champions_For_Life
 
 
 

2008 USTA FLORIDA
5.5 & 8.5 ADULT COMBO SECTION CHAMPIONSHIPS
DAYTONA BEACH
JANUARY 16 - 18, 2009

*You can find all these pictures on www.ustaflorida.printroom.com!

Senior Section Champions
 
WINNING TEAMS

Women 5.5
PLACEREGIONAREACAPTAIN
1st1Tallahassee     Denean Sykes
2nd         3Polk County   Sara Margeson
 


 Women 5.5 Winners - Tallahassee (Front l-r): Pinfang Xu, Denean Sykes (captain) and Annie Wuang.
(Back l-r): Patty Ford, Remera Jones, Jenny Black, Tara Silvestri, Jaime Kelsky and Aubrey Posey.



Women 5.5 Finalists - Polk County (Front): Karen Kunin, Sara Margeson (captain), Mary Ellen Guthrie
and Jacqui Cronin. (Back l-r): Tessie Beltran, Tracy Llano, Farheen Ahmed and Lorrie Bellar.


  
Women 8.5
PLACEREGIONAREACAPTAIN
1st2    Jacksonville    Rose Caven
2nd         Gainesville/Lake City     Bobbie Mehan

  


Women 8.5 Winners - Jacksonville (Front l-r): Gigi Sy, Mary Cribb, Rose Caven (captain) and Cheryl Keller.
(Back l-r): Shelly Painter, Karen Danese, Krista Braeuning, Nancy Apple and Tammy Rader. 



 Women 8.5 Finalists - Gainesville/Lake City (Front l-r): Jean Vaughn, Michele Zambelli, Bobbie Mehan (captain), Miriam
Ericsson, Lillie Mehan and Bonnie O'Brien. (Back l-r): Cindy Coleman, Barbara Rozboril, Kathy Bevis and Debbie Bowers.


 
 
Men 5.5
PLACEREGIONAREACAPTAIN
1st1Pensacola    Ray Cocuy
2nd         2     Gainesville/Lake CityGabriel Quant

 


Men 5.5 Winners - Pensacola (Front l-r): Rodger Lowry, Michael Ellis, Ray Cocuy (captain) and Wade Wilson.
(Back l-r): Brent Scott, Robert Patterson and Tim Floyd. (Np): Karl Evertz.




 Men 5.5 Finalists - Gainesville/Lake City (Front l-r): Jay Crockett, Norman Anderson, Gabriel Quant (captain),
Russ Metler and Charlie Bartlett. (Back l-r): Philip Lancaster, Davin Woody, Roger League and Tony Andress.

 
Men 8.5
PLACEREGIONAREACAPTAIN
1st2Gainesville/Lake City     Gilles Maillart
2nd         1     Tallahassee     Larry Johnson
 


Men 8.5 Winners - Gainesville/Lake City (Front l-r): Frank Davis, Gilles Maillart (captain), Chris Price and Glen Marshall.
(Back l-r): Jacob Birk, Nick Goodwin, Neal Anderson and Patrick Chang. (Np): Drew Marshall.



Men 8.5 Finalists - Tallahassee (Front l-r): Val Burgess, Chris Corum, Larry Johnson (captain), Mike Barker
and Ricky Herring. (Back l-r): Lincoln Quinton, Dave Newberry and Rob Lumsden.


*You can find all these pictures on www.ustaflorida.printroom.com!

For corrections to names listed above, please contact Tori Townsend at townsend@florida.usta.com or (386) 671-8943.
 
 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail