tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

4 Teams to Nationals at USTA Florida Adult 40 & Over 3.0/4.0 League Tennis Championships

July 14, 2014 07:46 PM
USTA Adult 40 & Over League teams from Orange/Seminole counties (Sanlando Park, Altamonte Springs), Leon County (Forestmeadows Parks & Athletics Center, Tallahassee), Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), and Volusia County (Florida Tennis Center, Daytona Beach) captured USTA Florida League Sectionals titles over the weekend at the 2014 USTA Florida Adult 40 & Over 3.0/4.0 Sectional Championships.

The championships were held on July 11-13, 2014 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach, and at Sanlando Park in Altamonte Springs. The four champion men's and women's teams advance to USTA League Nationals to represent the USTA Florida Section against 16 other USTA Sections from across the nation.

Tallahassee and the Forestmeadows Parks & Athletics Center came up just short of winning two team titles, with the Men's 3.0 team finishing second to Ocala in the Men's 3.0 division.

Division results:

40 & Over Men's 4.0 Division
Final:
Orange/Seminole counties (Sanlando Park, Altamonte Springs) d. Pinellas County (St. Pete Tennis Center) 3-2
Final Results:
No. 1 Singles: John McMasters (Pinellas) d. David Humphrey 6-4, 6-0
No. 2 Singles: Dumitru Ionescu (Pinellas) d. Scott Bigham 7-5, 3-6, 1-0 (super-tiebreak)
No. 1 Doubles: Ramaswami Krishnan/Pedro Hernandez (O/S) d. David King/Fred Church 1-6, 6-2, 1-0 (super-tiebreak) 
No. 2 Doubles: Rob Dee/Preston Carpenter (O/S) d. Mark Wolfson/Brian Kenney 7-5, 6-1 
No. 3 Doubles: Lawrence Brown/Ted Mundelein (O/S) d. John Green/Don Drew 6-3, 6-1 
Orange/Seminole Season Roster: Ramaswami Krishnan (captain), Graham Mays, Christopher Gillman, Richard Babyak, Aman Aneja, John Demundo, Ted Mundelein, Preston Carpenter, Pedro Hernandez, David Bryan, Scott Bigham, Seann Graddy, Rob Dee, Lawrence Brown, Gaurang Gandhi, David Humphrey, Marvin Yee 

 
Mens_4.0_Champions_-_OrangeSeminole1-web Mens_4.0_Finalists_-_Brevard_County-web
The 40 & Over Men's 4.0 champions
from Altamonte Springs
The 40 & Over Men's 4.0 finalists 
from St. Petersburg


40 & Over Women's 4.0 Division
Final:
Leon County (Forestmeadows Parks & Athletics Center, Tallahassee) d. Brevard County (La Cita Country Club, Titusville) 4-1
Final Results:
No. 1 Singles: Suzanne Kirayoglu (Leon) d. Tracy King 7-5, 6-2 
No. 2 Singles: Susan Morton (Leon) d. Patti Reeder 6-2, 6-3 
No. 1 Doubles: Anna Stroman/Mary Devereaux (Brevard) d. Sherry Cady/Tiffany Jones 6-3, 6-0 
No. 2 Doubles: Margaret Stephens/Diana Johnson (Leon) d. Patricia Spoerle/Mary Clay 6-1, 2-6, 1-0 (super-tiebreak) 
No. 3 Doubles: Theresa Harrell/Jacqueline Larson (Leon) d. Angela Copeland/Billie Barton 6-7, 6-3, 1-0 (super-tiebreak)
Leon Season Roster: Susan James (captain), Susan Morton, Theresa Harrell, Sherry Cady, Wanda Peterson, Diana Johnson, Suzanne Kirayoglu, Catherine Suber, Tiffany Jones, Margaret Stephens, Jacqueline Larson, Ellen Leroy 

 
Women_4.0_Champion_-_Leon-web Women_4.0_Finalist_-_Brevard-web
The 40 & Over Women's 4.0 champions 
from Tallahassee
The 40 & Over Women's 4.0 finalists 
from Titusville


40 & Over Men's 3.0 Division
Final:
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala) finished ahead of Leon County (Forestmeadows Parks & Athletics Center, Tallahassee) 3-0 to 2-1 in round robin play
Marion Season Roster: Alan MacMurray (captain), John Collins, Kevin McCauley, Russell Kirk, Paul Steinberg, Isaac Vergara, James Saxon, Greg Slay, Phil Rath, William Thomas, Bruce Pelski, Thomas Mathew, Charles Anthony 

 
Mens_3.0_Champions_-_Marion_County-web Mens_3.0_Finalists_-_Leon_County-web
The 40 & Over Men's 3.0 champions 
from Ocala
The 40 & Over Men's 3.0 finalists 
from Tallahassee


40 & Over Women's 3.0 Division
Final:
Volusia County (Florida Tennis Center, Daytona Beach) d. St. Johns County (Julington Creek Plantation, St. Johns) 3-2
Final Results:
No. 1 Singles: Beth Page (St. Johns) d. Shannon Adams 6-1, 6-3 
No. 2 Singles: Tammy Lalande (Volusia) d. Cindy Sullivan 6-3, 6-1 
No. 1 Doubles: Jody Harrington/Kathleen Quinto (Volusia) d. Carol Bravo/Claudine Owen 6-7, 6-3, 1-0 (super-tiebreak) 
No. 2 Doubles: Gloria Burke/Jennifer Eldredge (Volusia) d. Lisa Coble/Liz Johnston 6-0, 6-2 
No. 3 Doubles: Lisa Martinelli/Mani Prieto (St. Johns) d. Lynn Riegner/Tara Bryan 6-3, 6-3 
Volusia Season Roster: Kathleen Quinto, Ellen Wiedenbauer, Tammy Lalande, Sharon Burt, Lisa Otten, Tara Bryan, Lynn Riegner, Reiko Walls, Jennifer Eldredge, Gloria Burke, Christine McLaughlin, Jody Harrington, Shannon Adams 

 
Womens_3.0_Champions_-_Volusia_County_III Womens_3.0_Finalists_-_Duval_County-web
The 40 & Over Women's 3.0 champions 
from Daytona Beach
The 40 & Over Women's 3.0 finalists 
from St. Johns


Forty-five teams representing USTA League local champion squads from throughout Florida competed at the 2014 USTA Florida Adult 40 & Over League Sectional Championships.

The 3.0 division winning teams advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League 40 & Over 3.0 National Championships on Oct. 24-26, 2014, at the Omni Rancho Las Palmas Resort in Rancho Mirage, Calif.

The 4.0 division winning teams advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League 40 & Over 4.0 National Championships on Nov. 7-9, 2014, at the Omni Rancho Las Palmas Resort in Rancho Mirage, Calif.

For more info on USTA Florida League tennis go to www.florida.usta.com/usta_adult_senior_leagues/home.
 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close