tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

5 Teams Advance to USTA Nationals from Florida 18 & Over League Sectionals

August 11, 2014 12:20 PM
3.0M_Champions_Volusia_FUNEditedFive teams won USTA Florida League Sectional championships and will represent the USTA Florida Section at USTA League Nationals after completing victories on Aug. 8-10, 2014 at the USTA Florida Adult 18 & Over 3.0/4.0/5.0 League Sectional Championships.

Winning teams were from Duval County (The Florida Yacht Club, Jacksonville), Hillsborough County (Davis Island, Tampa), Orange/Seminole counties (Maitland Community Park, Maitland), South Miami-Dade County (Doral Park Country Club, Doral), and
Volusia County (Florida Tennis Center, Daytona Beach).

The Jacksonville squad from the Florida Yacht Club successfully defended its Men's 5.0 Sectional title from 2013. Duval County reached three finals overall, losing in the 18 & Over Men's 3.0 Division 3-2 to Volusia County, and in the 18 & Over Women's 3.0 Division final losing 3-2 to Orange/Seminole counties.

Overall 54 teams representing USTA League local champion squads throughout Florida competed during the weekend, with the men's and women's 3.0 and 5.0 divisions contested at the Florida Tennis Center in Daytona Beach, and the 4.0 divisions at the St. Petersburg Tennis Center in St. Petersburg. Matches were also hosted by The Vinoy Renaissance Resort in St. Petersburg.


The 3.0 division champions advance to the 2014 USTA League 18 & Over 3.0 National Championships on Oct. 10-12 at the Jim Reffkin Tennis Center in Tucson, Ariz.

The 4.0 division champions advance to the 2014 USTA League 18 & Over 4.0 National Championships on Oct. 17-19 at the Jim Reffkin Tennis Center in Tucson, Ariz.

The 5.0 division champions advance to the 2014 USTA League 18 & Over 5.0 National Championships on Oct. 10-12 at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, Calif.

Here are the final results from the 2014 USTA Florida Adult 18 & Over 3.0/4.0/5.0 League Sectional Championships:

 
5.0M_Champion_Duval_Edited 5.0M_Finalist_Collier_Edited
Captain Louis Ballantyne of the champion Jacksonville 18 & Over Men's 5.0 Division team The 18 & Over Men's 5.0 Division finalists from Naples

 
18 & Over Men's 5.0 Division

Final:
Duval County (The Florida Yacht Club, Jacksonville) finished ahead of Collier County (Sterling Oaks, Naples) 3-0 to 1-2 in round robin play
Duval Team Roster: Louis Ballantyne (captain), Mark Worsham, Max Akhundjanov, Christopher Snoap, Creighton Blanchard, Edward La Cava, Edward McCarthy, Dorian Porada, Frank Vermeer, Daniel Colon, Kyle Rudman

 
4.0M_Champions_SouthMiamiDade_Edited 4.0M_Fianlist_Marion_Edited
The 18 & Over Men's 4.0 Division champions from Doral The 18 & Over Men's 4.0 Division finalists from Ocala


18 & Over Men's 4.0 Division

Final:
South Miami-Dade County (Doral Park Country Club, Doral) d. Marion County (Fort King Tennis Center, Ocala) 4-1
Final Match Results:
No. 1 Singles: John Narus (Miami) d. Oleksandr Kovalchuk 6-3, 6-2 
No. 2 Singles: Mario Hidalgo (Miami) d. Matthew Yelken 2-6, 6-1, 1-0 (Super-tiebreak) 
No. 1 Doubles: Eli Panell/Guillermo Brito (Miami) d. Chris Reed/Kaywan Afkhamie 6-2, 6-0 
No. 2 Doubles: Alfredo Lomeli/Franco Palmiotto (Miami) d. William Steigner/Christopher Ulbricht 6-1, 6-2 
No. 3 Doubles: Jeff Williams/Lukas Hago (Marion) d. Armando Cabane/Octavio Gomez 7-6, 5-7, 1-0 (Super-tiebreak) 
South Miami-Dade Team Roster: Eli Panell (captain), Mario Hidalgo, Alfredo Lomeli, Armando Cabane, Ramiro Abran, Octavio Gomez, Guillermo Brito, Patrick Kettel, Gustavo Alvarez, Jean Texier, Alberto Pierini, John Narus, Hans Sarmiento, Manuel Mifsut, Richard Samson, Cristian Mateluna, Franco Palmiotto

 
4.0W_champions_Hillborough_FUNEdited 4.0W_Finalist_Broward_Edited
The 18 & Over Women's 4.0 Division champions from Tampa The 18 & Over Women's 4.0 Division finalists from Oakland Park


18 & Over Women's 4.0 Division 

Final: Hillsborough County (Davis Island, Tampa) d. Broward County (Dillon Tennis Center, Oakland Park) 3-2
Final Match Results:
No. 1 Singles: Karen MacCormack (Hillsborough) d. Laurie Weinstein 5-7, 7-6, 1-0 (Super-tiebreak) 
No. 2 Singles: Kathy Koon (Broward) d. Liz Theofilos 6-1, 6-2 
No. 1 Doubles: Maura Kemm/Sandra Lamas (Hillsborough) d. Brittany Koptis/Richelle Tankersley 6-3, 6-1 
No. 2 Doubles: Sue Burroughs/Tania Kerkmann (Hillsborough) d. Patricia Walbornn/Kathy Davis 7-5, 6-7, 1-0 (Super-tiebreak)
No. 3 Doubles: Cindy Zimmerman/Myong Kim (Broward) d. Sandy Martin/Donna Dicus 6-2, 6-0 
Hillsborough Team Roster: Patti McHenry (captain), Tania Kerkmann, Karen MacCormack, Merritt Barrow, Ethel Murphy, Sue Burroughs, Mary McNeil, Mary Beth Bowles, Meredith Mueller, Liz Theofilos, Sandra Lamas, Sandy Martin, Janine Salmon, Maura Kemm, Donna Dicus, Brenda Trayner, Michelle Verdisco 

 
3.0M_Champions_Volusia_Edited 3.0M_Finalist_Duval_Edited
The 18 & Over Men's 3.0 Division champions from Daytona Beach The 18 & Over Men's 3.0 Division finalists from Jacksonville


18 & Over Men's 3.0 Division

Final: Volusia County (Florida Tennis Center, Daytona Beach) d. Duval County (Florida Yacht Club, Jacksonville) 3-2
Final Match Results:
No. 1 Singles: Carlos Repicio (Volusia) d. Todd Mauritz 4-6, 6-2, 1-0 (Super-tiebreak) 
No. 2 Singles: Joe Andrews (Duval) d. David Spitzer 6-3, 7-5 
No. 1 Doubles: Alan Ainsworth/Jeff Darnall (Duval) d. Nick DeJulio/Kristopher Rowley 6-3, 6-4 
No. 2 Doubles: Ray Murray/Kevin Petka (Volusia) d. George Israel/Grant Smith 6-2, 6-2 
No. 3 Doubles: Paul Holmes/Alvaro Huertas (Volusia) d. James Racine/Daniel Tice 6-4, 6-3 
Volusia Team Roster: Chris Zimmer, Ray Murray, David Spitzer, Kristopher Rowley, Carlos Repicio, Mike Muller, Kevin Petka, Jeff Beasley, Steven Phipps, Nick DeJulio, Paul Holmes, Alvaro Huertas 

 
3.0W_Champions_Orange_Edited 3.0W_Finalist_Duval_Edited
The 18 & Over Women's 3.0 Division champions from Maitland The 18 & Over Women's 3.0 Division finalists from Jacksonville


18 & Over Women's 3.0 Division

Final:
Orange/Seminole counties (Maitland Community Park, Maitland) d. Duval County (C.T. Brown Park Tennis Complex, Jacksonville) 3-2
Final Match Results:
No. 1 Singles: Tameka Bezue-Jackson (Duval) d. Elizabeth Lunsford 6-2, 6-4 
No. 2 Singles: Colleen Allen (O/S) d. Shayla Ley 6-4, 6-4 
No. 1 Doubles: Karyn Malone/Lori Whitehead (Duval) d. Erika Mbley/Lenia Blades 6-1, 6-1 
No. 2 Doubles: Jennifer McRae/Bonnie Jackson (O/S) d. Jacqueline Harris/Elizabeth Messina 7-6, 6-2 
No. 3 Doubles: Vicki Zechman/Ashley Sanfilippo d. Linda Elmore/Tasha Lewis 6-1, 5-7, 1-0 (Super-tiebreak) 
Orange/Seminole Team Roster: Patty Blake (captain), Karyn Malone, Marnie Sweeney, Anne-Marie Lundequam, Stacie Porcher, Jennifer McRae, Lori Whitehead, Bonnie Jackson, Elizabeth Lunsford, Rebecca Van Reken, Kathleen Driggers, Allyson Williams, Emilie Marvin, Mary Persampiere, Heather Vannes, Colleen Allen, Vicki Zechman, Shara White, Ashley Sanfilippo

For more information, or general information on USTA Florida Leagues, go to www.florida.usta.com/usta_adult_senior_leagues/home.

 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close