6 Different Winners at USTA Florida Combo 50 & Over Chps.

December 15, 2014 10:36 PM
Teams from Alachua County (Gainesville Golf & Country Club), Hillsborough County (Avila Golf & Country Club, Tampa), Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), Pinellas County (St. Pete Tennis Center, St. Petersburg), South Miami-Dade County (Coral Oaks Tennis Club, Miami), and Volusia/Flagler counties (Florida Tennis Center, Daytona Beach) captured Florida state titles over the weekend at the 2014 USTA Florida Combo 50 & Over Sectional Championships, held Dec. 12-14, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Pinellas County successfully defended it's title from 2013 in the Women's 7.5 Division, edging Lee/Charlotte counties (Paseo) 2-1.

Both Jacksonville and Pensacola teams were frustrated in finals, each posting an 0-2 record respectively.

The competing teams represented various clubs, parks, recreational departments and organizations, and finished at the top of their local leagues during the 2014 season in the state of Florida to advance to the USTA Florida Combo 50 & Over Sectional Championships.

For Combo 50 & Over 6.5-8.5 doubles-only division play, the combined NTRP (National Tennis Rating Program) ratings of each doubles team may not exceed the level in which they are competing, and the NTRP rating difference between members of an individual doubles pair may not exceed 0.5. For more information on NTRP levels go to www.usta.com/Adult-Tennis/USTA-League/Information/About_NTRP.

Winners and finalists in each division:

Women's 6.5 Division

Final:
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala) d. Duval County (Deercreek Country Club, Jacksonville) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Lori Croy/Fay Owings (Marion) d. Robin Braddock/Karen Sayre 6-0, 6-2 
No. 2 Doubles: Elizabeth Bouffard/Deborah Borge-Shaffer (Marion) d. Hyacinth Bohlinger/Bonnie King 6-2, 6-1 
No. 3 Doubles: Patricia Toole/Janet Daechsel (Duval) d. Roseann Fusco/Ellen Perrone 6-0, 6-2 
Ocala Roster: Roseann Fusco (captain), Charlotte Rozanski, Donna Sullivan, Deborah Borge-Shaffer, Fay Owings, Hera Peterson, Ellen Perrone, Lori Croy, Lori Cluster, Peggy Blue, Elizabeth Bouffard, Debby McCoy, Karen Romanac  

 
Marion_6.5_Womens_Champion2 Duval_6.5_Womens_Finalist2
The Women's 6.5 champs from Ocala The Women's 6.5 finalists from Jacksonville


Women's 7.5 Division

Final:
Pinellas County (St. Pete Tennis Center, St. Petersburg) d. Lee/Charlotte counties (Paseo) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Katie Healy/Ellen Johnson (Pinellas) d. Janet Byer/Patricia Bosshard 6-1, 7-6 
No. 2 Doubles: Kay Caldwell/Patricia Conroy (Pinellas) d. Kristy Brooks/Joan Lake 6-4, 6-1 
No. 3 Doubles: Elaine Kearney/Karen Steuber (L/C) d. Norma Rizzo/Linda Riffe 6-2, 1-6, 1-0 (super-tiebreak) 
St. Pete Roster: Janet Matthews (captain), Ellen Johnson, Norma Rizzo, Clara Reynolds, Linda Riffe, Patricia Conroy, Josie Barber, Katie Healy, Ruth Barnett, Frances Strazzulla, Christine Jones, Kay Caldwell 

 
Pinellas_7.5_Womens_Champion2 Lee-Charlotte_7.5_Womens_Finalist2
The Women's 7.5 champs from St. Pete The Women's 7.5 finalists from Paseo


Women's 8.5 Division

Final: Volusia/Flagler counties (Florida Tennis Center, Daytona Beach) d. Duval County (Boone Park, Jacksonville) 2-1
Final Results:  
No. 1 Doubles: Jane Fountain/Beth Good (V/F) d. Lisa Miller/Anne Joseph 6-3, 7-6
No. 2 Doubles: Katherine Barnard/Linda Vanis (V/F) d. Kathy Roan/Wendy McCurry 6-4, 6-2
No. 3 Doubles: Margaret Hatfield/Holly Middleton (Duval) d. Kathy Gray/Nancy Munier 3-6, 6-3, 1-0 (super-tiebreak) 
Daytona Beach Roster: Kathryn Preston, Sylvia Whitehouse, Valerie Vatterott, Nancy Munier, April Wagner, Katherine Barnard, Kristi Rice, Kathy Gray, Debbie Zinsmaster, Linda Vanis, Jane Fountain, Beth Good 

 
Volusia-Flagler_8.5_Womens_Champion2 Duval_8.5_Womens_Finalist2
The Women's 8.5 champs from Daytona Beach The Women's 8.5 finalists from Jacksonville


Men's 6.5 Division

Final:
Alachua County (Gainesville Golf & Country Club) finished ahead of Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) 3-1 to 1-3 in round robin play
Gainesville Roster: Richard Menendez (captain), Russ Metler, Thomas Walsh, Stephen Walsh, William Pettinato, Scott Lamp, Muhammad Ali, Donald van Schuppen, Gary Grooms, Steve Dennis, Jorg Bungert, Oscar Leyva, Malcolm Maden, William Wiltbank, John Brandt 

 
Alachua_6.5_Mens_Champion2 Escambia_6.5_Mens_Finalist2
The Men's 6.5 champs from Gainesville The Men's 6.5 finalists from Pensacola


Men's 7.5 Division

Final:
South Miami-Dade County (Coral Oaks Tennis Club, Miami) d. Sarasota/Manatee counties (Bath & Racquet Fitness Club, Sarasota) 2-1 
Final Results:
No. 1 Doubles: Lane Trotter/Randy Brodsky (S/M) d. Raul Moskovitz/Carmelo Rubio 6-2, 6-4 
No. 2 Doubles: Jorge Hernando/Michael Schlesinger (SMD) d. Andy Hratko/Mark Davy 6-7, 6-1, 1-0 (super-tiebreak) 
No. 3 Doubles: Patricio Comparini/Manuel Fernandez (SMD) d. Todd Smith/Cliff Menezes 6-1, 6-1 
Miami Roster: Carmelo Rubio, Kenneth Pyatt, Patricio Comparini, Raul Moskovitz, Frank Rosenberg, Douglas Orth, Oscar Orihuela, Jorge Hernando, Ricardo Salgo, Javier Siu, Michael Schlesinger, Miguel Daud, Manuel Fernandez 

 
South_Miami-Dade_7.5_Mens_Champion2 Sarasota_Manatee_7.5_Mens_Finalist2
The Men's 7.5 champs from Miami The Men's 7.5 finalists from Sarasota


Men's 8.5 Division

Final: Hillsborough County (Avila Golf & Country Club, Tampa) finished ahead of Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) in round robin play 3-1 to 2-2
Tampa Roster: Barney Bailey (captain), Darin Garner, Jeff Ralph, William Malone, Albert Alhadeff, Michael Kosloske, Marvin Wilhite, John Knierman, Richard Larcomb, Martin Revello, Tony Yamnitz 

 
Hillsborough_8.5_Mens_Champion2 Escambia_8.5_Mens_Finalist2
The Men's 8.5 champs from Tampa The Men's 8.5 finalists from Pensacola


For additional tournament info CLICK HERE.

 
 

Back

 
Close