tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Collier County Dominant at USTA Florida 65-Over League Sectionals

April 15, 2013 02:20 PM
Duval-60W-champs-web
The Duval County 6.0 women champions
Alachua-60W-finalists-web
The Alachua County 6.0 women finalists
Collier-70M-champs-web
The Collier County 7.0 men champions
Lee-70M-finalists-web
The Lee/Charlotte counties 7.0 men finalists
Collier-70W-champs-web
The Collier County 7.0 women champions
Alachua-70W-finalists-web
The Pinellas County 7.0 women finalists
Duval-80M-champs-web
The St. Johns County 8.0 men champions
Leom-80M-finalists-web
The Leon County 8.0 men finalists
Sarasota-80W-champs-web
The Sarasota 8.0 women champions
Collier-80W-finalists-web
The Collier County 8.0 women finalists
Collier County (Naples and Marco Island teams) swept two titles, and Duval County (Jacksonville), Sarasota County (Sarasota), and St. Johns County (St. Augustine) were also winners during the USTA Florida Adult 65 & Over League Section Championships, held April 12-14, 2013, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Collier County was the lone multiple title winner, with the Quail Creek Country Club ladies out of Naples capturing the Women's 7.0 title, and the Marco Island YMCA men winning the Men's 7.0 division title.

Participating teams represented the counties of Alachua, Collier, Duval, Hillsborough, Indian River, Leon, Marion, Pinellas, Polk, and Sarasota.

Here are the USTA Florida Section 65 & Over League 2013 state champions:

Women 6.0 Division
Final:
Duval County (Southside Tennis Complex, Jacksonville) d. Alachua County (300 Club, Gainesville)   3-0
Final Matches: Duval d. Alachua 3-0, 3-0, and 2-1 in three head-to-head matches
Team Roster: Bonnie Laster (captain), Judy Gabler, Elisa Barnes, Jessie Del Rosario, Barbara Riffel, Della Jean Gilreath, Rebecca Pack, Marcia Gwinn, Patterson Rogers, Margaret Greene, Linda Routh 

Women 7.0 Division
Final: Collier County (Quail Creek Country Club, Naples) d. Pinellas County (St. Petersburg Tennis Center, St. Petersburg) 2-1
Final Matches:
No. 1 doubles: Ellen Hellmers/Janice Stone (Pinellas) d. Pat Kissel/Linda White (Collier) 7-5, 6-1
No. 2 doubles: Patricia Bova/Darleen Cors (Collier) d. Karen Edwards/Diana Crews (Pinellas) 6-0, 6-3
No. 3 doubles: Dorie Grimes/Kathy Siddle (Collier) d. Dolores Hayman/Bonnie Rickus (Pinellas) 6-1, 6-4
Team Roster: Patricia Bova (captain), Linda White, Kathy Siddle, Dorie Grimes, Pat Kissel, Patricia Bova, Nancy Seidensticker, Beatrice Moore, Barbara Stevens, Patricia Fitz, Donna Berlet, Darleen Cors
Other Team Finishes: North River Shores (3-1 flight win-loss), Marion County (2-2), Sarasota County (1-3), Alacuha County (0-4)

Women 8.0 Division
Final:
Sarasota County (Palm-Aire Country Club, Sarasota) d. Collier County (Waldorf Astoria Hotel, Naples) 2-1
Final Matches:
No. 1 doubles: Judith Lubbers/Susie Dunn Lentile (Sarasota) d. Jean Freeman/Rita Weil (Collier) 7-6, 6-2
No. 2 doubles: Janice Hoeschler/Sylvia Prewitt (Collier) d. Janet Hepner/Darlene Winterrowd (Sarasota) 6-3, 7-6
No. 3 doubles: Donna Nunes/Brigitte Bressler (Sarasota) d. Dianne Black/Lynne Lee Becker (Collier) 6-1, 7-6
Team Roster: Camy Jensen (captain), Donna Nunes , Lee Richard, Cathy Stutzman, Judith Lubbers, Susie Dunn Lentile, Olga Felland, Darlene Winterrowd, Janet Hepner, Judith Hahn, Brigitte Bressler, Brenda Mertz
Other Team Finishes: Polk County (2-2 flight win-loss), Pinellas County (2-2), Hillsborough County (0-4), Leon County (0-4)

Men 7.0 Division
Final:
Collier County (Marco Island YMCA, Marco Island) d. Lee/Charlotte counties (Ft. Myers Racquet Club, Ft. Myers) 2-1
Final Matches:
No. 1 doubles: Stephen Romaine/Masahiro Kumamoto (Lee/Charlotte) d. Robert Ahearn/Conrad Donelson (Collier) 6-0, 6-0
No. 2 doubles: Nathan Holmes/Reimar Gauch (Collier) d. Timothy Louis McClary/E. Brockwell 6-0, 6-3
No. 3 doubles: Alan Zuckerman/Rick Rupp (Collier) d. Edmund Marcelo/Richard Fell (Lee/Charlotte) 6-1, 6-4
Team Roster: Alan Zuckerman (captain), Robert Ahearn, Ed Neal, Sam Lewis, Rick Rupp, Kenneth Quinn, Reimar Gauch, Nathan Holmes, Conrad Donelson, George Hayden
Other Team Finishes: Pinellas County (2-1 flight win-loss), Hillsborough County (2-2), Marion County (1-2), Alachua County (0-3), Duval County (0-4)

Men 8.0 Division
Final:
St. Johns County (Atlantic Beach & Tennis Club, St. Augustine)   d. Leon County (Forestmeadows Park & Athletic Center, Tallahassee) 2-1
Final Matches:
No. 1 doubles: Robert Schiavone/John Walker (Duval) d. Carl Weathington/George Kovacs (Leon) 3-6, 6-2, 1-0
No. 2 doubles: Vincent Cuccio/David Reid (Leon) d. Pierce Jones/Daniel Fulton (Duval) 6-0, 6-4
No. 3 doubles: Jerry Dunworth/Jeffrey Oakley (Duval) d. Robert Contreras/Wayne Fountain (Leon) 6-2, 7-5
Team Roster: Bill Shetler (captain), Carter Lord, Ed Bates, Jeffrey Oakley, Robert Schiavone, Julian Edward Minshall, Daniel Fulton, Jerry Dunworth, Pierce Jones       , James Tripp, John Walker, William Romond
Other Team Finishes: Pinellas County (3-1 flight win-loss), Polk County (2-1), Hillsborough County (1-3), Collier County (0-4)

Under the 2013 USTA League restructure, the former monikers "Senior" and "Super Senior" have been replaced by a more representative grouping based on age -- 18-over, 40-over, 55-over, and 65-over leagues. USTA League research and focus group results predict a significant increase in the coming years in league participation, with changes designed to better align age groups with current and future league populations. For more information on the USTA League restructuring for 2013 click here.

For more information on USTA Florida Leagues go to www.ustaflorida.com.
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close