tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Day 2 Results at 2013 Florida Jr. State Doubles

September 22, 2013 10:19 PM
jr_state_doubles_2_boysDay 2 was completed amidst rain delays at the USTA Florida 'Bobby Curtis' Junior State Doubles Championships on Sunday, Sept. 22, 2013, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach, and Sanlando Park in Altamonte Springs.

Upsets continued in the upper age groups as two unseeded teams reached the semis in the Mixed 18 doubles, while three unseeded teams reached the Boys' 18 semis and the Girls' 16s semis.

The Top 4-seeded teams powered through to the semis in the Girls' 18s, the Girls' 12s, and the Mixed 12s.

Here are the results from age group division play on Sunday, with play scheduled to be completed on Monday (upsets in bold):

Boys' 18 Doubles (Quarterfinal Round)

(1) Oliver Landert/Christian Langmo d. (7) Adam Ambrozy/Stephen Goldman 6-4, 6-7(5), 1-0(2)
Mark Mierloi/Douglas Small d. Jake Gabay/Ninan Kumar 6-3, 4-6, 1-0(4)
Blaine Miller/Gregory Shannon d. (2) Alexander Gitin/Jake Stefanik 4-6, 7-6(5), 1-0(2)
Kevin Cubela/Juan Padilla d. (3) Paul An'drey Pierre-Louis/Stephen Watson 7-6(3), 6-3

Girls' 18 Doubles (Quarterfinal Round)

(1) Bennett Dunn/Kristin Wiley d. (8) Rachel Rohrabacher/Jaclyn Switkes 3-6, 7-6(4), 1-0(6)
(3) Alexis Franco/Christi Woodson d. (5) Mckenzie Barco/Chloe Gullickson 6-3, 7-5
(4) Nikki Kallenberg/Adi Milstein d. Kinga Gartner/Anisiya Simpson 6-2, 6-3
(2) Ashley Bongart/Christiana Brigante d. (6) Jacquelyn Fitz-Randolph/Daniella Moreno-Kaste 6-4, 7-5

Mixed 18 Doubles (Quarterfinal Round)

Jason Legall/Jaclyn Switkes d. (4) Jake Gabay/Kinga Gartner 6-4, 6-3

(1) Nikki Kallenberg/Oliver Landert d. David Metz/Rachel Rohrabacher 5-7, 6-3, 1-0(5)
Rebecca Costa/Stephen Watson d. Andrew Heller/Lauren Hidalgo-Smith 7-5, 7-6(6)
(3) Trevor Foshey/Alexis Franco d. (5) Mckenzie Barco/Alexander Gitin 6-3, 6-4

Boys' 16 Doubles (Quarterfinal Round)

(8) Christopher Ephron/Davey Roberts d. (1) Zachary Bessette/Kaden Funk 6-7(6), 6-3, 1-0(8)

(2) Chase Burton/Alan Sweet d. Andre Libnic/Matija Spasic 6-4, 6-2
(4) Gabriel Carvajal/Brandon Shanklin d. Sebastian Castillo-Sanchez/Thomas Harmon 6-3, 6-2
Martin Stoyanov/Allen Vinson d. Brian Berdusco/Zachary Burau 4-6, 7-6(5), 1-0(8)

Girls' 16 Doubles (Quarterfinal Round)

Meible Chi/Emma Decoste d. (2) Taylor Russo/Katherine Wiley 7-5, 4-6, 1-0(6)

(4) Sophia Adams/Adriana Reami d. (7) Cheyenne Lilienthal / Stephanie Taylor 6-2, 7-5
Shene Disbergen/Laura Fabrizi d. Carlye Goldman/Shelby Groeneveld 6-2, 6-3
Sasha Belaya/Danielle Obolevitch d. (8) Ashby Bland/Michelle Eisenberg 6-2, 7-6(5)

Mixed 16 Doubles (Quarterfinal Round)


(2) Kaden Funk/Mackenzy Middlebrooks d. (5) Austin Debruyne/Shene Disbergen 6-3, 6-3
Emma Decoste/James Massie d. Scott Plutt/Kaeli Smashey 6-3, 6-4
(4) Mya Fuentes/Michael Plutt d. Christopher Ephron/Julia Gabay 6-7, 6-2, 1-0(7)
(3) Davey Roberts/Taylor Russo d. Sasha Belaya/Gregory Durham 6-2, 6-3

Boys' 14 Doubles (Quarterfinal Round)

(2) Henry Patrick Cacciatore/Antoine Sanchez d. (6) Evan Bynoe/Reese Daly 4-6, 7-5, 10-6
(3) Jourdan Kast/Antonio Mora d. Sebastian Rivera/Ian Ziegler 6-3, 6-2
(5) Christian Alshon/Russell Benkaim d. (4) Davis Carvalho/Robert Hammond 6-4, 6-4
(1) Mason Beiler/Matthew Rodriguez d. Brian Pham/Brandon Pham 6-2, 6-3

Boys' 14 Doubles (Semifinal Round)

(2) Henry Patrick Cacciatore/Antoine Sanchez d. (3) Jourdan Kast/Antonio Mora 6-2, 4-6, 10-7
(5) Christian Alshon/Russell Benkaim d. (1) Mason Beiler/Matthew Rodriguez 7-5, 6-4

Girls' 14 Doubles (Quarterfinal Round)

(7) Kylie Moulin/Ellie Wright d. (4) Sophia Edwards/Mira Gladstone 7-5, 6-3
(5) Hurricane Tyra Black/Margaret Owensby d. (2) Daniela Bellini/Alana Wolfberg 2-6, 6-4, 11-9

(1) Andrea Amortegui/Amanda Meyer d. (6) Kaitlin Ruether/Emily Sidor 6-4, 7-5
(3) Kacey Moore/Angelica Blake d. (8) Slade Coetzee/Yekaterina Martens 6-4, 6-4

Girls' 14 Doubles (Semifinal Round)

(7) Kylie Moulin/Ellie Wright d. (5) Hurricane Tyra Black/Margaret Owensby 6-4, 7-6(1), 10-8

(1) Andrea Amortegui/Amanda Meyer d. (3) Kacey Moore/Angelica Blake 6-4, 7-5

Mixed 14 Doubles (Round of 16)

Daniela Bellini/Andre Schoeman d. (8) Antonio Mora/Kaitlin Ruether 6-4, 6-7(3), 10-5

(2) Andrea Amortegui/Antoine Sanchez d. Slade Coetzee/David Gorshein 6-3, 6-3
(6) Henry Patrick Cacciatore/Kylie Moulin d. Daniel Gale/Kristina Zieglar 6-3, 6-3
(7) Michael Heller/Kacey Moore d. Maggie Fee/Jericho Grollman 6-4, 6-4
Hurricane Tyra Black/Anuj Watane d. Dillon Boshart/Roxanna Montoya 6-2, 6-2
(3) Reese Daly/Amanda Meyer d. Marwan Abaza/Angelica Blake 3-6, 7-6(1), 10-8
(4) Christian Alshon/Sophia Edwards d. Morgan Nguyen/Brian Pham 6-2, 6-4
(5) Russell Benkaim/Alana Wolfberg d. Shaianne Looney/Brandon Pham 7-6(4), 6-2

Mixed 14 Doubles (Quarterfinal Round)

Hurricane Tyra Black/Anuj Watane d. (7) Michael Heller/Kacey Moore Wo. (emerg.)
(5) Russell Benkaim/Alana Wolfberg d. (2) Andrea Amortegui/Antoine Sanchez 6-2, 3-6, 10-2

(3) Reese Daly/Amanda Meyer d. (6) Henry Patrick Cacciatore/Kylie Moulin 6-3, 7-6(4)
(4) Christian Alshon/Sophia Edwards d. Daniela Bellini/Andre Schoeman 6-2, 4-6, 10-3

Boys' 12 Doubles (Quarterfinal Round)

(5) Gabriel Castillo-Sanchez/Theo Winegar d. (4) Preston Brown/Christopher Mendivil 6-3, 6-3

(3) Matthew Fung/Randy Wilson d. Winston Cheung/Jonathan Dzung 6-3, 6-3
(1) Harrison Gold/Daniel Labrador d. Jack Anthrop/Connor Molina 6-3, 6-3
(2) Russell Berdusco/Thomas Lake d. Myles Decoste/Cameron Slack 6-4, 6-4

Boys' 12 Doubles (Semifinal Round)

(3) Matthew Fung/Randy Wilson d. (2) Russell Berdusco/Thomas Lake 6-3, 6-2

(1) Harrison Gold/Daniel Labrador d. (5) Gabriel Castillo-Sanchez/Theo Winegar 6-4, 4-6, 10-7

Girls' 12 Doubles (Quarterfinal Round)

(4) Madison Leal/Charlotte Owensby d. Aleeza Dzhabrailova/Maya Rukosuev 6-2, 6-2
(2) Camila Ordonez/Elena Weaver d. Avery Hilbig/Olivia Jablonski 6-3, 6-4
(1) Imani Graham/Demi Snyder d. Cyba Ozzor/Lindsey Zieglar 6-4, 6-4
(3) Elli Mandlik/Nikki Redelijk d. Haley Bushman/Chetana Ramesh 6-2, 6-4

Girls' 12 Doubles (Semifinal Round)

(4) Madison Leal/Charlotte Owensby d. (2) Camila Ordonez/Elena Weaver 6-3, 6-4

(1) Imani Graham/Demi Snyder d. (3) Elli Mandlik/Nikki Redelijk 2-6, 6-4, 10-8

Mixed 12 Doubles (Quarterfinal Round)

(3) Harrison Gold/Camila Ordonez d. (8) Cooper Jackson/Logan Zapp 6-2, 6-2
(2) Daniel Labrador/Nikki Redelijk d. (6) Elli Mandlik/Mark Mandlik 6-2, 3-6, 10-8
(4) Thomas Lake/Madison Leal d. (5) Myles Decoste/Charlotte Owensby 6-2, 7-6(3)
(1) Preston Brown/Elena Weaver d. Colin Tavares/Lindsey Zieglar 3-6, 6-4, 14-12

Mixed 12 Doubles (Semifinal Round)

(4) Thomas Lake/Madison Leal d. (1) Preston Brown/Elena Weaver 3-6, 6-4, 10-3

(2) Daniel Labrador/Nikki Redelijk d. (3) Harrison Gold/Camila Ordonez 6-4, 4-6, 12-10
 
Play continues Monday in Daytona Beach and Altamonte Springs.
 
Former Bobby Curtis State Doubles winners include former WTA doubles No. 1 and Wimbledon winner Corina Morariu (Girls' 16s-1992, Girls' 14s-1991), and current ATP player Wayne Odesnik (Boys' 14s-1999). 

Former world No. 1s Chris Evert, Andy Roddick and Jim Courier are among the players that have raised trophies in singles at the USTA Florida Bobby Curtis Junior State Singles Championships, previously known as the USTA Florida Jr. State Closed. Florida's top event was renamed to honor the legendary Florida junior tennis organizer Bobby Curtis in 2012. The tournament is annually a launching pad for future college stars and pros.

For complete age 10s, 12s and 14s draws, results and seedings, CLICK HERE.

For complete 16s and 18s draws, results and seedings, CLICK HERE.
 
More Links:
 
 
 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close