tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Escambia Wins 2 at USTA Florida Mixed 40 & Over League Championships

May 20, 2014 09:36 AM
9.0_C_Pinellas_1-web
The Mixed 40 & Over 9.0 champs from Clearwater
8.0_C_Hillsborough_1-web
The Mixed 40 & Over 8.0 champs from Land O' Lakes
8.0_F_Sarasota_1-web
The Mixed 40 & Over 8.0 finalists from Bradenton
7.0_C_Escambia_1-web
The Mixed 40 & Over 7.0 champs from Gulf Breeze
7.0_F_Duval-web
The Mixed 40 & Over 7.0 finalists from Jacksonville
6.0_C_Escambia_1-web
The Mixed 40 & Over 6.0 champs from Pensacola
6.0_F_Marion_1-web
The Mixed 40 & Over 6.0 finalists from Ocala
 
 
Escambia County (Gulf Breeze, Pensacola) captured two titles, and Hillsborough County (Land O' Lakes) and Pinellas County (Clearwater) one each during the 2014 USTA Florida Mixed 40 & Over League Sectional Championships, held May 16-18 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

The winning teams next advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League Mixed 40 & Over National Championships, held in Surprise, Ariz., for the 6.0 & 8.0 divisions on Nov. 14-16, and for the 7.0 & 9.0 divisions on Nov. 21-23.

Escambia County in the 7.0 division and Hillsborough County in the 8.0 division captured state titles for the second consecutive year.

For Mixed 40 & Over 6.0 to 9.0 division play, the combined NTRP (National Tennis Rating Program) ratings of each doubles team may not exceed the level in which they are competing, and the NTRP rating difference between members of an individual doubles pair may not exceed 1.0. For more information on NTRP levels go to www.usta.com/Adult-Tennis/USTA-League/Information/About_NTRP.
 
Division finals:

Mixed 40 & Over 6.0 Division

Final:
Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) d. Marion County (Country Club of Ocala) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Todd Duffy/Jovita Hentz (Marion) d. Kenneth Wallace/Jacqueline Wallace 6-1, 6-2
No. 2 Doubles: Eric Telhiard/Elizabeth Gomez (Escambia) d. Michael Garlisi/Michele Duffy (Marion) 6-3, 6-2 
No. 3 Doubles: Robert Timby/Prebble Baker (Escambia) d. Mary Barber/Carlos Ramirez 6-2, 4-6, 1-0 (match tiebreak) 
Championship Team Roster: Jacqueline Wallace (captain), Elizabeth Gomez, Prebble Baker, Kenneth Wallace, Kristyn Miller, Tom Paux, Robert Timby, Eric Telhiard 

Mixed 40 & Over 7.0 Division

Final:
Escambia County (Club II, Gulf Breeze) d. Duval County (Boone Park, Jacksonville) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Stephen Bennett/Lane Manis (Duval) d. Danny Khaled/Truli Hartley 7-5, 6-2 
No. 2 Doubles: David Jenkins/Dawn Marino (Escambia) d. Sheila Jackson/Mike Coffey 6-2, 6-4 
No. 3 Doubles: Brad Bradford/Renee Baggett (Escambia) d. Caedron Frost/Maria Frost 3-6, 6-4, 1-0 (match tiebreak) 
Championship Team Roster: Brad Bradford (captain), Huntley Jimenez, Shane Russell, David Jenkins, Jay Jimenez, Angela Stewart, Thom Newcomb, Renee Baggett, Jim Cobb, Truli Hartley, Danny Khaled, Julie Cobb, Dawn Marino 

Mixed 40 & Over 8.0 Division

Final:
Hillsborough County (Lake Padgett Bath & Racquet Club, Land O' Lakes) d. Sarasota County (Tidewater Preserve, Bradenton) 2-1
Final Results:
No. 1 Doubles: Sandra Lamas/Paul Zack (Hillsborough) d. Elizabeth Green/Paul Jones 6-1, 2-6, 1-0 (match tiebreak) 
No. 2 Doubles: Marcia Caplan/Benjamin Friendly (Sarasota) d. Mary Paul/Thomas McLean 6-4, 6-4 
No. 3 Doubles: Ethel Murphy/Josh Melton (Hillsborough) d. Julie Hollifield-Garritty/Wayne Osher 6-4, 4-6, 1-0 (match tiebreak) 
Championship Team Roster: Mary Paul (captain), Paul Zack, Thomas McLean, Vijay Paul, Josh Melton, Sandra Lamas, Sylvie Roy, Ethel Murphy, Jorge Tirado, Sylvain Gauthier, Darin Garner, Mildred Pineiro, Paige McLean 

Mixed 40 & Over 9.0 Division

Final:
Pinellas County (McMullen Tennis Center, Clearwater) finished ahead of Brevard County (Racquet Club of Cocoa Beach) 4-0 to 1-3 in round robin play
Championship Team Roster: David King (captain), Kim Cashman, Drew Wager, Brenda Sturm, Stephanie Wager, Ronald Wiser, Darla Gatesman, Jane Robinson, Stephanie Means, Kay Caldwell, Michael Erbe, Chris Allen, Kenneth Cherven, James Smiechewicz 

For additional tournament information CLICK HERE.

   
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close