tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Four County Teams Collect Titles at USTA Florida League 55 and Over Chps.

June 24, 2013 03:12 PM
 55s-Pinellas-4.0W-Champions-web
 The Women's 4.0 champions from Safety Harbor in Pinellas County
 55s-Duval-4.0W-Finalist-web
 The Women's 4.0 finalists from Ponte Vedra in St. Johns County
 55s-Duval-3.0W-Champions-web
 The Women's 3.0 champions from Jacksonville in Duval County
 55s-Escambia-3.0W-Finalist-web
 The Women's 3.0 finalists from Pensacola in Escambia County
 55s-Collier-4.0M-Champions-web
 The Men's 4.0 champions from Naples in Collier County
 55s-Marion-Mens-30-Champions-web
 The Men's 3.0 champions from Ocala in Marion County
 55s-Mens-30-Finalists-Escambia-web
 The Men's 3.0 finalists from Pensacola in Escambia County
USTA League 55-and-over teams from Collier (Naples), Duval (Jacksonville), Marion (Ocala), and Pinellas (Safety Harbor) counties captured USTA Florida Section state championships over the weekend at the USTA Florida Adult 55 & Over 3.0/4.0 League Section Championships, held June 21-13, 2013, at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Teams competed in the NTRP (National Tennis Ratings Program) combined-team divisions of 6.0 (two 3.0-rated or below individuals) and 8.0 (two 4.0 or below individuals).

Neighboring Duval and St. Johns counties teams in Region 2 almost made a clean sweep of the women's divisions, winning the Women's 3.0 division and losing in the Women's 4.0 final. Escambia County teams also made two finals, winning the Men's 3.0 and losing in the Women's 3.0 final.

Pinellas County finished a dramatic run to the Women's 4.0 championship, in the final defeating St. Johns County (Ponte Vedra) 2-1, with two of the three matches going to third-set tiebreaks.

The 6.0 and 8.0 division team winners from Florida now advance to the 2013 USTA League Adult 55 & Over 6.0 & 8.0 National Championships on April 11-13, 2014, at the Surprise Tennis & Racquet Complex in Surprise, Ariz.

Here are the division winners from the weekend:

Women's 3.0
Final: Duval County (Deercreek Country Club, Jacksonville) d. Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) 3-0
Final Matches:
No. 1 Doubles: Jyothi Berman/Dena Grossman (Duval) d. Ann Overton Mitchell/Katharine Searcy 6-4, 6-4
No. 2 Doubles: Anne Marie Koo/Linda Proudfoot (Duval) d. Jackie England/Cheryl Tucker 6-1, 6-1
No. 3 Doubles: Bonnie King/Janet Daechsel (Duval) d. Judy Kings/Ruby Ann Mitchell 6-2, 6-2     
Team Roster: Janet Daechsel (captain), Bonnie King, Anne Marie Koo, Patricia Toole, Dena Grossman, Vicki McLenahan, Jyothi Berman, Linda Proudfoot, Paige Yauger 
Other Round Robin Team Finishes: Alachua County 2-1, Leon County 2-1, Pinellas County 1-2, South Miami-Dade 1-2, Collier County 0-3, Hillsborough County 0-3

Women's 4.0
Final: Pinellas County (Safety Harbor Resort & Spa, Safety Harbor) d. St. Johns County (Plantation Country Club, Ponte Vedra) 2-1
Final Matches:
No. 1 Doubles: Kay Caldwell/Gail Pierce (Pinellas) d. Teresa Borchelt/Leslie Polsen 6-2, 6-2
No. 2 Doubles: Mary Armstrong/Sharon Hapsis (Duval) d. Diana Helsing/Frances Strazzulla 3-6, 6-2, 1-0 (tiebreak) 
No. 3 Doubles: Susan Hobbs/Emily Signoracci (Pinellas) d. Susan Bracco/Diane Smowton 6-3, 5-7, 1-0 (tiebreak) 
Team Roster: Emily Signoracci (captain), Frances Strazzulla, Diana Helsing, Kathy Casteel, Patricia Bohnenberger, Gail Pierce, Kay Caldwell, Ann White, Gail Shapiro, Susan Hobbs
Semifinals: Pinellas d. South Miami-Dade 2-1, St. Johns d. Volusia County 2-1

Men's 3.0
Final:
Marion County (Fort King Tennis Center, Ocala) d. Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola) 2-1
Final Matches:
No. 1 Doubles: Jay Claus/John Frederick Berg (Marion) d. James Chase/Roger Wayne Mason 6-4, 6-4 
No. 2 Doubles: Horace Vallas/Kenneth Scott Wallace (Escambia) d. Dan Warrell/Robert Patten 6-1, 6-2 
No. 3 Doubles: Steve Forrest/Paul Fusco (Marion) d. David DelGallo/John Sylvester 6-4, 6-4 
Team Roster: Paul Fusco (captain), Jay Claus, Robert Patten, Lorin Bryan, Dan Warrell, Myron Kenneth Loss, Steve Forrest, Ray Barnett, John Frederick Berg 
Other Round Robin Team Finishes: Escambia County 1-2

Men's 4.0
Final: Collier County (The Strand, Naples) d. Broward County (Woodmont Country Club, Taramac) 2-1
Final Matches:
No. 1 Doubles: George Morton/Tom Haas (Collier) d. Howard Weinstein/Glenn Gordon 6-4, 6-4 
No. 2 Doubles: John Moter/John Owler (Collier) d. Robert Scharf/Reed Edelman (disqualification)
No. 3 Doubles: Timothy Dorsey/Mark Cheadle (Broward) d. Ronald Bartlett/Jeffrey Macie 6-3, 6-1 
Team Roster: George Morton (captain), John Suter, Tom Haas, Stephen Matthew Mulloy, Ronald Bartlett, David Bushey, John Black, John Owler, Richard Hoel, Jeffrey Macie, John Moter, James Gelhaar 
Semifinals: Broward d. South Miami-Dade 2-1, Collier d. Leon County 2-1

This coming weekend the 55 and Over Championships will conclude with the final divisions at the USTA Florida Adult 55 & Over 3.5/4.5 League Section Championships at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

For more USTA Florida Leagues information go to www.florida.usta.com/usta_adult_senior_leagues/home/?intloc=headernavsub.


 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close