tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Ocala, Palm City, Tamarac Win at USTA Florida 55 & Over Chps.

April 28, 2014 12:58 PM
4.0W_C_IR-web
The Women's 4.0 champions from Palm City
4.0W_F_Volusia-web
The Women's 4.0 finalists from Port Orange
4.0M_C_Broward-web
The Men's 4.0 champions from Tamarac
4.0M_F_Oka-web
The Men's 4.0 finalists from Miramar Beach
3.0W_C_Marion-web
The Women's 3.0 champions from Ocala
3.0W_F_SMD-web
The Women's 3.0 finalists from South Miami-Dade
3.0-M-champ-Marion-web
The Men's 3.0 champions from Ocala
3.0-Men-Finalist-Alachua-web
The Men's 3.0 finalists from Gainesville
Marion County (Ocala) captured two titles, and Indian River County (Palm City) and Broward County (Tamarac) one each over the weekend at the 2014 USTA Florida Adult 55 & Over (3.0/4.0) League Sectional Championships, held April 25-27 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Both winning Ocala teams came out of the Fort King Tennis Center, which claimed the Women's 3.0 and Men's 3.0 championships. The Women's 4.0 division was won by the Palm City team out of the Monarch Country Club, and the Men's 4.0 Division was won by the Tamarac team out of the Woodmont Country Club.

Teams competed in two NTRP (National Tennis Ratings Program) combined-team divisions: 6.0 (two 3.0-rated or below individuals) and 8.0 (4.0 individuals).

The four winning teams will next advance to represent the USTA Florida Section at the USTA League Adult 55 & Over 6.0 & 8.0 National Championships on Oct. 31-Nov. 2, 2014 in Surprise, Ariz., at the Surprise Tennis and Racquet Club.

Division Final Results:

Women's 3.0 Division
Final:
Marion County (Fort King Tennis Center, Ocala) d. South Miami-Dade (Alper Jewish Community Center, Miami) 2-1
Final Match Results:
No. 1 Doubles: Deborah Borge-Shaffer/Fay Owings (Marion) d. Laura Robbins/Jene Andre 6-2, 6-4
No. 2 Doubles: Brenda White/Charlotte Rozanski (Marion) d. Carole Bernstein/Beth DeCamp 6-1, 6-3
No. 3 Doubles: Mirta Alvarez/Faye Lumsden (South Miami-Dade) d. Donna Sullivan/Ellen Tarrant 7-6, 6-2
Championship Team Roster: Deborah Borge-Shaffer (captain), Brenda White, Fay Owings, Mary Stevens, Jeri Conrad, Charlotte Rozanski, Donna Sullivan, Joan Matlock, Peggy Blue, Ellen Tarrant

Women's 4.0 Division
Final:
Indian River County (Monarch Country Club, Palm City) d. Volusia County (Spruce Creek Racquet Club, Port Orange) 2-1
Final Match Results:
No. 1 Doubles: Kathleen Bourret/Tish Wissel (Indian River) d. Rachel Hardock/Jacqui Lauritano 6-2, 6-2
No. 2 Doubles: Gail Neufeld/Brenda Stauffer (Volusia) d. Patricia Brimlow/Ruth Nordgren 6-4, 6-4
No. 3 Doubles: Linda Emilson/Carol Haffield (Indian River) d. Julie Seraphin/Koko Garcia 6-3, 6-1
Championship Team Roster: Linda Emilson (captain), Tish Wissel, Carol Haffield, Ruth Nordgren, Cynthia Wicker, Sue Anderson, Kathleen Bourret, Patricia Brimlow

Men's 3.0 Division
Final:
Marion County, Fort King Tennis Center, Ocala (3-0 win-loss) finished ahead of Alachua County, Jonesville Tennis Center, Gainesville (0-3) in round robin play
Championship Team Roster: Alan MacMurray, Russell Kirk, Ken Rowley, Jay Claus, Frank Owings, Isaac Vergara, James Saxon, Paul Fusco

Men's 4.0 Division
Final:
Broward County (Woodmont Country Club, Tamarac) d. Okaloosa/Walton counties (TOPS'L Beach & Racquet Resort, Miramar Beach) 2-1
Final Match Results:
No. 1 Doubles: David Edmundson/Robert Steinmetz (Okaloosa/Walton) d. Howard Weinstein/Robert Barclay 6-3, 6-4
No. 2 Doubles: Mike Vietro/Walter Lentz (Broward) d. Lyle Sandquist/Jim Kiesby 6-2, 6-3
No. 3 Doubles: Jeffrey Greenberg/Jonathan Rubin (Broward) d. Sam Simmons/Tim Williams 6-4, 6-3
Championship Team Roster: Les Liese, Jeffrey Greenberg, Walter Lentz, Howard Weinstein, Robert Barclay, Jonathan Rubin, Thomas Kimmeth, Reed Edelman, Timothy Dorsey, Barry Wank, Stephen Mckee, Mike Vietro

For more tournament info CLICK HERE.
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close