tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Preview: Combo 50 & Over League Tennis Chps. This Weekend

December 10, 2013 02:22 PM
mediawall-senior-comboFlorida sectional champions will be determined this weekend when the 2013 USTA Florida Combo 50 & Over League Sectional Championships are held on Dec. 13-15 at the Florida Tennis Center in Daytona Beach.

Participating county teams include Alachua, Collier, Duval, Escambia, Hillsborough, Indian River/St. Lucie/Martin, Lee/Charlotte, Leon, Marion, Pinellas, Polk, Sarasota/Manatee, and South Miami-Dade counties.

Returning champions from last year's Combo sectionals are South Miami-Dade (Men's 7.5), Duval County (Women's 6.5 and Women's 8.5), and Lee/Charlotte (Women's 7.5).

For Combo 50 & Over 6.5-8.5 division play, the combined NTRP (National Tennis Rating Program) ratings of each doubles team may not exceed the level in which they are competing, and the NTRP rating difference between members of an individual doubles pair may not exceed 0.5. For more information on NTRP levels go to www.usta.com/Adult-Tennis/USTA-League/Information/About_NTRP.

The competing teams represent various clubs, parks, recreational departments and organizations, and finished at the top of their local leagues during the 2013 season in the state of Florida to advance to the USTA Florida Combo 50 & Over Sectional Championships.

MEN'S PARTICIPATING TEAMS

Men's Combo 6.5 -- Alachua County (captain: Richard Menendez), Escambia County (David Del Gallo)

Men's Combo 7.5 (Flight 1) -- Duval County (captain: James Ebener), Hillsborough County (Jay Bortner), Lee/Charlotte counties (Michael Stern), Leon County (Anthony Cammarata), Sarasota/Manatee counties (Matt Kluding)
Men's Combo 7.5 (Flight 2) -- Alachua County (captain: Reynaldo Jimenez), Collier County (Randie Fischel), Marion County (Paul Hibbard), Pinellas County (Stephen Ashton), South Miami-Dade (Raul Moskovitz)

WOMEN'S PARTICIPATING TEAMS

Women's Combo 6.5 (Flight 1) -- Alachua County (captain: Kathleen Fox), Duval County (Janet Daechsel), Leon County (Debbie Hall), Pinellas County (Leslie Vann), Sarasota/Manatee counties (Diana Mahaney)
Women's Combo 6.5 (Flight 2) -- Collier County (captain: Karen Lewis), Hillsborough County (Erin Vickers), Indian River/St. Lucie counties (Mary Shing), Marion County (Roseann Fusco), South Miami-Dade (Jackie Thayer)

Women's Combo 7.5 (Flight 1) -- Alachua County (captain: Debbie Parenti), Hillsborough County (Wanda Butler), Leon County (Wanda Peterson), Polk County (Melody Johnson), South Miami-Dade (Maggie Parr)
Women's Combo 7.5 (Flight 2) -- Indian River/Martin counties (captain: Pamela Rucks), Lee/Charlotte counties (Kris Brooks), Marion County (April Manley), Pinellas County (Janet Matthews), Sarasota/Manatee counties (Lynn Shea)

Women's Combo 8.5 -- Duval County (Jan Sisko), Escambia County (Sharon Higdon), Hillsborough County (Rhonda Smiechewicz), Marion County (Valerie Elvin), Pinellas County (Ann Worthington), Sarasota/Manatee counties (Donna Hannigan)

For more event info go to www.florida.usta.com/usta_adult_senior_leagues/2013_combo_50__over_section_championship.
 

 

 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close