tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

Preview: USTA Florida Adult 18 & Over 2.5/3.5/4.5 League Championships

August 13, 2014 09:18 AM
adult-high-fiveSixty-four teams representing USTA League local champion squads throughout Florida will compete for berths to the USTA League National Championships this weekend during the USTA Florida Adult 18 & Over 2.5/3.5/4.5 League Sectional Championships.

Held on Aug. 15-17, 2014, the men's and women's 2.5 and 4.5 divisions will be contested at the Florida Tennis Center in Daytona Beach, and the 3.5 division at Sanlando Park in Altamonte Springs.

Defending Florida Sectional championship teams from last year in the field are Marion County in both the Men's 2.5 and 3.5 divisions, Broward County in the Women's 4.5, Duval County in the Women's 3.5 (who advanced to win the Women's 3.5 National Championship in 2013), and Escambia County in the Women's 2.5.

This year's local league champions in the three divisions come from Auburndale, Boca Raton, Bradenton, Cocoa Beach, Coral Gables, Daytona Beach, Doral, Ft. Myers, Ft. Walton Beach, Gainesville, Gulf Breeze, Indian Harbour Beach, Jacksonville, Lakeland, Melbourne, Miami, Naples, New Smyrna Beach, Ocala, Orange Park, Orlando, Pensacola, Plantation, Port Orange, Sanford, St. Johns, St. Petersburg, Plant City, Sarasota, Stuart, Tallahassee, Tampa, Vero Beach, Weston, and Winter Park.

The 11 teams entered in the Women's 2.5 beginner division is an all-time high for the Florida Sectional tournament.

The 2.5 division champions will advance to the 2014 USTA League 18 & Over 2.5 National Championships on Oct. 17-19 at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, Calif.

The 3.5 division champions will advance to the 2014 USTA League 18 & Over 3.5 National Championships on Oct. 24-26 at the Jim Reffkin Tennis Center in Tucson, Ariz.

The 4.5 division champions will advance to the 2014 USTA League 18 & Over 4.5 National Championships on Oct. 24-26 at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, Calif.

Here are the teams competing this weekend at the USTA Florida Adult 18 & Over 2.5/3.5/4.5 League Sectional Championships:

Men's 4.5 Division

Alachua County (DB Racquet Club, Gainesville), captain: Donald Blair
Broward County (Weston Hills Country Club, Weston), captain: Anibal Ciffoni
Duval County (Deerwood Country Club, Jacksonville), captain: Brian Monroe
Escambia County (Roger Scott Tennis Center, Pensacola), captain: Blake Foster
Hillsborough County (Hunters Green Country Club, Tampa), captain: Jose Orsini
Miami-Dade County North (North Miami Beach Tennis Center), captain: William Lopez  
Miami-Dade County South (Coral Pine Park, Miami), captain: Michael Marrou
Okaloosa/Walton counties (Shalimar Pointe Tennis Club, Ft. Walton Beach), captain: Kevin Dunworth
Orange/Seminole counties (Lake Cane Tennis Center, Orlando), captain: Jeremy Casperson
Sarasota County (Payne Park Tennis Center, Sarasota), captain: Alan Amero

Women's 4.5 Division

Alachua County (DB Racquet Club, Gainesville), captain: Ekanong Van Roy
Brevard County (Fee Avenue Tennis Courts, Melbourne), captain: Nannette Richardson
Broward County (Frank Veltri Tennis Center, Plantation), captain: Veronica Wank
Duval County (Deerwood Country Club, Jacksonville), captain: Helen Ciesla
Hillsborough County (Harbour Island Tennis Center, Tampa), captain: Chris Bartos
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), captain: Elaine Zirakian
Miami-Dade County South (Coral Oaks Tennis Club, Miami), captain: Sheri Adler
Orange/Seminole counties (Winter Park Tennis Center), captain: Bryn Auld
Sarasota County (Bath & Racquet Fitness Center, Sarasota), captain: Barb Lancer

Men's 3.5 Division

Alachua County (Jonesville Tennis Center, Gainesville), captain: Gabriel Ghita
Brevard County (Kiwi Tennis Club, Indian Harbour Beach), captain: Brian Baney
Broward County (Midtown Athletic Club, Weston), captain: William Guasch
Clay County (Eagle Landing Country Club, Orange Park), captain: Chris Payton
Collier County (Saturnia Lakes, Naples), captain: Ron Seese
Escambia County (Club II, Gulf Breeze), captain: Glenn Shane
Hillsborough County (Hunters Green Country Club, Tampa), captain: Felipe Guacache
Indian River County (Hidden Palms Tennis & Swim, Vero Beach), captain: Zach Hackett
Lee/Charlotte counties (Ft. Myers Racquet Club), captain: Dan Campbell
Leon County (Forestmeadows Park & Athletic Center, Tallahassee), captain: Anthony Cammarata
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), captain: Greg Slay
Miami-Dade County South (Salvadore Tennis Center, Coral Gables), captain: Carmelo Rubio
Palm Beach South (Boca Lago Country Club, Boca Raton), captain: Erick Maillard
Sarasota County (Bath & Racquet Club), captain: Mark Davy
Volusia County (Racquet Tennis Center, New Smyrna Beach), captain Dylan Gale

Women's 3.5 Division

Escambia County (Club II, Gulf Breeze), captain: Brandie Jenkins
Leon County (Forestmeadows Park & Athletic Center, Tallahassee), captain: Denean Sykes
Alachua County (Jonesville Tennis Center, Gainesville), captain: Lori Farkash
Duval County (Julius Guinyard Tennis Assoc., Jacksonville), captain: Susan Bogicevic
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), captain: Yasmine Okonkwo
Hillsborough County (Tampa Yacht Club), captain: Brenda Trayner
Pinellas County (Tennis Foundation of St. Petersburg), captain: Ellen Johnson
Brevard County (Cocoa Beach), captain: Julie Wolszczak
Orange/Seminole counties (Sylvan Lake Park, Sanford), captain: Karen Crane
Polk County (Auburndale Tennis Center), captain: Shelia Brown
Volusia County (Florida Tennis Center, Daytona Beach), captain: Heather Gardner
Sarasota County (G.T. Bray Park, Bradenton), captain: Tamara Corby
Indian River County (North River Shores Tennis Club, Stuart), captain: Whitney Gaskell
Palm Beach County North (First Service Tennis @Eastpointe Golf & Racquet Country Club), captain: Deborah Levitt
Collier County (Pelican Bay Park, Naples), captain: Dawn Bertram-Stewart
Lee/Charlotte counties (The Landings Tennis Club, Ft. Myers), captain: Cindy Gentleman
Miami-Dade County South (Dante Fascell Tennis Center, Miami), captain: Eunice McCann

Men's 2.5 Division

Alachua County (Goodman Westside Park, Gainesville), captain: Ted Goodman
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), captain: Chris Prusak

Women's 2.5 Division

Escambia County (Pensacola Athletic Center), captain: Cassandra Lievrouw   
Leon County (Tom Brown Park, Tallahassee), captain: Brenda Hubbard
Alachua County (Westside Park, Gainesville), captain: Linda Vaughn
St. Johns County (Julington Creek Plantation, St. Johns), captain: Anna Neal
Marion County (Ft. King Tennis Center, Ocala), captain: Lauren Joyce
Hillsborough County (Plant City Tennis Center), captain: Zoe Vidal
Brevard County (Suntree Country Club, Melbourne), captain: Jahanara Irons
Orange/Seminole counties (Lake Highland Preparatory School, Orlando), captain: Shari Griffin
Polk County (Beerman Family Tennis Center, Lakeland), captain: Melissa Darch
Volusia County (Spruce Creek Country Club, Port Orange), captain: Bobbie Osborne
Miami-Dade County South (Dante Fascell Tennis Center, Miami), captain: Vicki Wyman

For match schedules and more information go to:

2.5 & 4.5 Divisions

3.5 Division

 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close