tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

South Florida Squads Win at Kids Team Tennis Challenge

October 27, 2014 06:02 PM
Kids teams age 18-10 from Ft. Lauderdale, Miami, Palm Beach and Pembroke Pines won titles at the USTA Florida Southeast Team Tennis Challenge, presented by Wilson Racquet Sports, and hosted by the Frank Veltri Tennis Center in Plantation, Fla., on Oct. 25-26, 2014.

The two-day tournament hosted divisions including 10-under Advanced, 12-under, 14-under, and 18-under, with three skill divisions: novice, intermediate and advanced.

Age 12- to 18-and-under intermediate/advanced teams required a minimum of two boys and two girls. 10-and-under advanced and all novice teams are gender-blind, with a minimum of four players and a maximum of eight players.

Championship and finalist teams:

10-Under Advanced Division


Winner: Miami
Captain: Kara Borromeo
Players: Alejandro Maya, Yuvel Ubri, Julia Lares, Sofia Maya         

Finalist: TownGate 10's (TownGate Tennis Center, Pembroke Pines)
Captain: Juan Coutinho
Players: Madison Diaz, Nicole Lastna, Jeevanesh Sathiaseelan, Owen Wheeler

 
10U_Advance_Winners-MIAMI-web
The 10 and Under Advanced winners from Miami


12U-14U Novice Division

Winner:
Palm Beach Smashers
Captain: Ms. Phillips
Players: Olivia Phillips, Charlie Phillips, Klan Soltani

Finalist: Miami
Captain: Kara Borromeo
Players: Ashley Moon, Meghana Varanasi, Pierre Couto, Eric Bernards

 
12U-14U_Novice_Winners-Palm_Beach_Smashers-web 12U-14U_Novice_Finalist-MIAMI-web
The 12U-14U Novice Division winners from Palm Beach The 12U-14U Novice Division finalists from Miami


12U-14U Intermediate Division

Winner:
TownGate 12's (TownGate Tennis Center, Pembroke Pines)
Captain: Juan Coutinho
Players: Juan Coutinho, Juan Marin, Tatiana Hostios, Jenesie Burgos

Finalist: Polonsky's Tennis Super Heroes (Polonsky Tennis Academy, Doral)
Captain: Fernando Guevara
Players: Kevin Rui, Katerina Balshem, Sebastian Murguia, Patrick Kettel, Beatriz Avila-Rimer, Antonio Filipe, Sara Posada, Madison Campus

 
12U14U_Intermediate_Winners-TownGate_12s-web 12U-14U_Int_Finalist--Polonsky_Tennis_Super_Heroes-web
The 12U-14U Intermediate Division winners from Pembroke Pines The 12U-14U Intermediate Division winners finalists from Doral

14U-18U Intermediate Division
 
Winner: ATPF Diplomats (ATPF Academy, Ft. Lauderdale)
Captain: Nikola Kostic
Players: Alejandra Arismendi, Nikola Kostic, William Yang, Cathy Xin, Alejandra Coronel-Zegarra, Artem Mikhaylovich, Jorge Rodriguez

Finalist: Miami #1
Captain: Leroy Petities
Players: Angela Moon, Anrew Lasara, Aleksa Andrejevic, Victor Oliveira, Daniel Mandoza, Angelica Rodrique

 
14U-18U_Intermediate_Winner-ATPF-Diplomats-web 14U-18U_Intermediate_Finalist-MIAMI__1-web
The 14U-18U Intermediate Division winners from Ft. Lauderdale The 14U-18U Intermediate Division finalists from Miami


USTA Florida Team Tennis Challenges for kids are "BYOT" (bring your own team) events and do not require previous team tennis league participation. Both USTA members and non-members can participate. Registration is $35 for USTA members, $45 for non-members.

For more info or to see a calendar of upcoming events go to http://www.usptaplayer.com/communities/usta_florida.
 
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail
 
 
 
 
 
 
 
Close