tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
.
 

USTA Florida Sr. Combo League Championships Tennis This Weekend

December 11, 2012 08:46 AM
mediawall-senior-combo-webLocal tennis league champions will descend on the Florida Tennis Center this weekend to see which teams earn the title USTA Florida Section champions at the 2012 USTA Florida Section Combo Senior Championships, Dec. 14-16, 2012, in Daytona Beach.
 
Counties participating include Alachua, Collier, Duval, Escambia, Hillsborough, Indian River/St. Lucie/Martin counties, Lee/Charlotte, Leon, Marion, Pinellas, Polk, Sarasota/Manatee, and South Miami-Dade.
 
Defending champions in the field are Pinellas County in the Senior Men's 8.5 division, Escambia County in the Senior Women's 8.5 division, Lee/Charlotte counties in the Senior Women's 7.5 division, and Marion County in the Senior Women's 6.5 division.
 
Combo Senior teams are comprised of doubles teams of players 50 years or older in a combined NTRP (National Tennis Rating Program) level formats of 6.5, 7.5 and 8.5. The combined NTRP ratings of each doubles team may neither exceed the level nor be more than 1.0 less than the level in which they are competing. The NTRP rating difference between a doubles pair of players may not exceed 0.5.
 
Here are the teams participating in the 2012 USTA Florida Combo Senior Championships:
 
 
MEN'S PARTICIPATING TEAMS
 
Senior Men's 6.5 Division -- Alachua County (captain: Philip Lancaster), Collier County (Jim Moore)
 
Senior Men's 7.5 Division (Flight 1) -- Escambia County County (captain: James Chandler), Lee/Charlotte counties (Michael Stern), South Miami-Dade County (Raul Moskovitz)
Senior Men's 7.5 Division (Flight 2) -- Alachua County (captain: Christopher Silver), Hillsborough County (Jay Bortner), Leon County (Anthony Cammarata), Pinellas County (Michael Bollenberg)
 
Senior Men 8.5 Division -- Hillsborough County (captain: Kenneth Andersen), Pinellas County (David King)
 
WOMEN'S PARTICIPATING TEAMS
 
Senior Women's 6.5 Division (Flight 1) -- Alachua County (captain: Christine Shurtleff), Duval County (Susan Johnson), Pinellas County (Donna Bleakley), Polk (Frances Hall)
Senior Women's 6.5 Division (Flight 2) -- Collier County (captain: Sharon Spector), Indian River/St. Lucie/Martin counties (Mary Shing), Leon County (Debbie Hall), South Miami-Dade County (Jackie Thayer)
Senior Women's 6.5 Division (Flight 3) -- Escambia County (captain: Lisa May), Hillsborough County (Lynn Seevers), Marion County (Marjorie McLellan), Sarasota/Manatee counties (Diana Mahaney)
 
Senior Women's 7.5 Division (Flight 1) -- Hillsborough County (captain: Marilynn Madson), Sarasota/Manatee counties (Sheila Perry), South Miami-Dade County (Maggie Parr)
Senior Women's 7.5 Division (Flight 2) -- Alachua County (captain: Jane Ryals), Indian River/St. Lucie/Martin counties (Susan Berry), Lee/Charlotte counties (Beverly Patterson), Marion County (Kathy Hatfield)
Senior Women's 7.5 Division (Flight 3) -- Collier County (captain: Barbara Fortunato), Leon County (Wanda Peterson), Pinellas County (Janet Matthews), Polk County (Judi Whitaker)
 
Senior Women's 8.5 Division -- Escambia County (captain: Sharon Higdon), Duval County (Marie Pearce), Hillsborough County (Mary Beth Sultenfuss), Marion County (Valerie Elvin), Pinellas County (Emily Signoracci)
 
 
 
 
 ​
 

Back

 

 

 

Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 

tsts

tsts

 
AAA_Right_Rail